Sudan resmi haber ajansı SUNA’nın haberine göre, başkent Hartum`daki Cebra Hastanesinde AstraZeneca-Oxford Covid-19 aşısını ilk olarak Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Usame Abdurrahim oldu.
Bu sırada Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX), Dünya Bankası ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) temsilcileri de hastanede hazır bulundu.
Aşı sonrası açıklama yapan Abdurrahim, Sudan`ın Orta Doğu ve Afrika`da aşının ilk ulaştığı ülkelerden olduğunu belirtti.
Abdurrahim, aşılamada, sağlık çalışanlarıyla hastalar, yaşlılar ve kronik rahatsızlığı bulunanlara öncelik verileceğini belirtti.
DSÖ`nün düşük ve orta gelirli ülkelerin aşılara eşit erişimini sağlamayı amaçlayan COVAX tarafından gönderilen Covid-19 aşılarının ilk partisini martın ilk haftasında çok sayıda Afrika ülkesi teslim almıştı.
Bu ülkeler arasında Sudan`ın yanı sıra Kenya, Fildişi Sahili, Lesotho, Nijerya, Ruanda, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Angola ve Gambiya bulunuyor.
Ülkede bugüne kadar 28 bin 766 kişi Covid-19`a yakalanırken, ölenlerin sayısı 1915`e yükseldi, 23 bin 268 kişi ise iyileşti.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz