Başkent Hartum`da binlerce kişinin katıldığı yürüyüşte, Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan`ın ordu komutanı sıfatıyla 25 Ekim`deki askeri müdahalesi, sonrasında aldığı kararlarla ilgili sloganlar atıldı, askerin, yönetimi bir an önce ve tamamen sivillere devretmesi talep edildi.
Hartum’un güneyindeki Şecera ve Dim bölgelerinde toplanıp Cumhurbaşkanlığı Sarayına doğru yürüyüşe geçen göstericiler, "Devrim, halkın devrimi" ve "İktidar halkındır" yazılı pankartlar taşıdı.
Başkentin kuzeyindeki Bahri kentinde bulunan yüzlerce eylemci, bölgeyi başkente bağlayan ve bariyerlerle kapatılan Mek Nimir köprüsünü geçerek gösterilere destek verdi.
Sudan polisi, askerin liderliğindeki ve seçimlere kadar ülkeyi yönetecek en üst iktidar organı geçici Egemenlik Konseyinin yönetim merkezinin de bulunduğu Cumhurbaşkanlığı Sarayı`nın güney kapısına yürümek isteyen eylemcileri gaz ve ses bombasıyla müdahale ederek dağıttı.
Protestocular, "Ya sivil yönetim, ya sonsuza dek devrim" ve "Kararımızdan dönmemiz imkansız" şeklinde sloganlar attı.
Polisin müdahalesi sonucu onlarca gösterici yaralandı.
Kuzeydeki Atbera ve orta kesimdeki Medeni kentlerinde de benzer gösteriler düzenlendi.
Sudan`da ordunun 25 Ekim`de hükümeti feshedip Başbakan Abdullah Hamduk dahil onlarca siyasetçiyi gözaltına almasıyla sonuçlanan askeri müdahale sonrasındaki yönetim krizini sona erdirmek amacıyla 21 Kasım`da Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan ile görevine iade edilen Hamduk arasında siyasi anlaşma imzalanmıştı.
Anlaşma kapsamında Burhan, Hamduk`u başbakanlık görevinden azletme kararını iptal ederek teknokrat hükümeti kurmakla görevlendirmişti.
Sudan`da geçici iktidarın askeri ortakları, temmuz 2023`te seçimle iş başına gelecek hükümet kurulana kadar iktidar ortağı olmayı sürdüreceğini açıklamıştı.
Sudan`da sabah saatlerinde internet ve telefon hatları kesilmişti. Sudan Doktorlar Komitesi`ne göre, gösterilerde şu ana kadar 48 kişi hayatını kaybetti.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz