Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı Gölbaşı Köpek Eğitim Merkezinde aldıkları eğitimlerin ardından Erzurum`da görev yapmaya başlayan köpekler, polislerin iş yükünü hafifletiyor.
Narkotik, bomba, kadavra, iz takip köpeği olmak üzere 7 köpeğin görev yaptığı kentte operasyonlarda suçlulara karşı alınan başarılarda pay sahibi olan dedektör köpekler, kış şartlarının çetin geçtiği Erzurum`da soğuktan etkilenmemeleri için beş yıldızlı otelleri aratmayan yerlerde barınıyor.
Merkezi kalorifer sistemiyle donatılan KEM`de, sıcak suyla banyo yaptırılan hayvanlar, eğitmenleri tarafından tımarları yapılıp özel mamalarla besleniyor.
Dedektör köpekler, günlük bakımlarından sonra Çat yolu üzerindeki KEM`de belirli saat aralıklarında eğitmenlerince antrenman ve özel çalışmalara tabi tutuluyor.
Eğitmenler adeta kendi çocuklarına gösterdikleri ilgiyi burada sorumlu oldukları köpeklere de gösterirken, hayvanların yakınlığı birbirlerine olan bağların ne kadar kuvvetli olduğunu gösteriyor.
Kentte görev yapan 7 köpekten özellikle uyuşturucu tacirlerine geçit vermeyen narkotik dedektör köpekleri "Zeta" ve "Eris" ile patlayıcı madde arama köpeği "Bumble" başarılarıyla dosta güven düşmana korku veriyor.
Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA
Yükleniyor lütfen bekleyiniz