Konya’nın Meram ilçesinde marangozluk yapan Şakir Öztan, bir hevesle başladığı su kabağından aksesuar yapma hobisini sürdürmeye devam ediyor.
Öztan, su kabağından süs eşyaları yapma işini internetten kendi araştırmaları ve denemeleri sonucunda öğrendiğini söyledi.
Bu süreçte cam teraryumların dikkatini çektiğini anlatan Öztan, "Kendime `Neden su kabağından teraryum olmasın?` dedim. Kabağın içini süsleyerek bir miktar su ve suyun devir daim etmesi için akvaryum motoru koydum. Sulu teraryumu benden başka yapan görmedim. Ürünlerimi gören arkadaşlarım çok beğeniyor" dedi.
Bu işe hobi amaçlı başladığını ama zamanla siparişte almaya başladığını söyleyen Öztan, zamanla kabakları işlemek için gerekli makineleri araştırıp aldığına da değindi.
“Her bir kabağa kendimden bir şey katıyorum”
“Her bir kabağa kendimden bir şey katıyorum”
Piyasadaki süs amaçlı kullanılan su kabaklarından farklı olarak yaptığı her ürüne kendinden bir şeyler de kattığını dile getiren Öztan, “Bu iş imkânsız bir iş değil. Yapılabilecek bir zanaat ama sabır istiyor. Ortaya yeni ürünler çıkardıkça farklı tasarımlarla çalışmalarıma devam ettim. Yaptığım her bir kabağa kendimden bir şeyler katmaya çalıştım" diyor.
Öztan, insanların en çok içinde su bulunan modele şaşırdıklarını ve bu modelin yapım sürecini anlattı: "İlk önce çalışacağım kabağın içini açıyorum. Suyun alt tarafa geçmemesi için havuz boyasıyla içini boyayıp, 2 gün kurumasını bekliyorum. Kuruduktan sonra akvaryumcuların kullandıkları şelale motorunu, gerekli suyu, içindeki değirmenini ve süslemelerini özenle yerleştiriyorum. Tabandaki boya çabuk kurursa günde 3 sulu teraryum yapabiliyorum. Görenler önce teraryumun içindeki suyu hareketli fotoğraf zannediyor. `Abi bu gerçek mi?` diyen var. Ayrıca su kabağından lamba ve lambader de yapıyorum."
Yaptığı işlemlerin hiçbirinin basit olmadığını söyleyen Öztan, kabak üzerindeki desen için bazen 3 bin delik açtığını ve delme işleminde tek bir yeri yanlış yaptığımda kabak boşa gittiğini vurguladı.
Öztan, hobi olarak devam ettiği su kabağı süsleme işinde maddi olarak beklentisi olmadığı için çoğu zaman ürünlerini hediye ettiğini anlattı.
Öztan, aldığı siparişleri de yakın çevreden olduğu için kendisinin teslim ettiğini, bazen de kargoyla gönderdiğini sözlerine ekledi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz