Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı Sualtı Arama Kurtarma timleri, her türlü olumsuz hava ve su şartlarına rağmen kaybolan vatandaşları bulmak, adli olayları aydınlatmak ve suya atılan suç unsurlarını aramak için saatlerce suyun altında görev yapıyor.
Doğal afetlerde vatandaşın yardımına koşan, göl, nehir gibi yerlerdeki kayıp vakalarında arama kurtarmada ön safta yer alan timler, 7/24 göreve hazır bekliyor.
SAK timleri, her türlü olumsuz hava ve su şartlarına rağmen kaybolan vatandaşları bulmak, adli olayları aydınlatmak ve suya atılan suç unsurlarını aramak için canları pahasına saatlerce suyun altında görev yapıyor.
Yılın büyük bölümünde su altında eğitimlerini sürdüren timler, kendi eğitimleri ve olaylara müdahalenin yanı sıra yabancı güvenlik birimlerine de kurslar veriyor.
Üstün fizik ve yetenek gerektiren operasyonlarda görev alıyorlar
Üstün fizik ve yetenek gerektiren operasyonlarda görev alıyorlar
Özellikle debisi yüksek akarsular ile baraj ve göletlerdeki zorlu koşullarda kaybolanların bulunması için yapılan çalışmalarda görev alan timler, özel silah, teçhizat ile üstün fizik ve yetenek gerektiren operasyonlara katılıyor.
SAK timleri, zorlu arazi ve hava koşullarına karşı "daima hazır" olmak için düzenli olarak tatbikatlar da gerçekleştiriyor.
Ankara`dan gelen SAK timleri, Ardahan ve Kars sınırındaki tamamen donan Çıldır Gölü`nde gerçekleştirdiği tatbikatta senaryo gereği Eskimo usulü balık avlarken buzların kırılması sonucu göle düşen vatandaşı arama çalışması yürüttü.
İhbarın ardından kısa sürede olay yerine intikal eden timler, yaklaşık bir saat önce suya düştüğü belirtilen şahsın aranması için hazırlıklarını tamamladı. Timler, yüzeyi tamamen buzla kaplı gölde keşif yaptıktan sonra şahsın düştüğü alanda güvenlik çemberi oluşturdu.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz