Süt: Tam olarak sizi uykuya daldırmasa da kalsiyumun ruhsal dalgalanmaları azalttığı biliniyor. Süt stresli veya kaygılı ruh halinizi tersine çevirebiliyor. Bir bardak ılık süt içtikten sonra daha sakinleşmiş bir ruh haliyle uyuyabilirsiniz. Sütün yanı sıra soya fasulyesi ve karalâhanada da bol miktarda kalsiyum bulunuyor
Yağlı balık: Omega-3 ile dolu olan somon, ton balığı ve diğer yağlı balıklar beyindeki stresi azaltıyor. Ohio Eyalet Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, bir grup tıp öğrencisini test etti ve bir yıllık öğrenim hayatları boyunca endişeye ve strese karşı gösterdikleri fiziksel cevapları araştırdı. Omega-3 takviyesi alan öğrencilerde endişenin yüzde 20 oranında düştüğü belirlendi. Ayrıca 2003 yılında yapılan bir araştırmaya göre ise yeterli miktarda alınan yağ asitlerinin stresli durumlarla karşılaşıldığında kortizol seviyesini kontrol altında tuttuğu tespit edildi.
Yulaf unu: Karbonhidratlar doğal olarak beyinde serotonin hormonu salgılanmasını başlatarak ruh halinizi iyileştirir. Daha fazla lifli olan tahılların sindirilmesi daha uzun sürer ve daha yavaş hızda serotonin hormonu salgılanır. Böylece kahvaltıda yiyeceğiniz bir kâse ılık yulaf unu gün boyunca sakin kalmanıza yardım eder.
Çay: Kahve uykunuzun kaçmasına neden olurken, bir yudum çayın ise uyku için iyi bir sakinleştiricidir. Bazı çay türlerinde bir miktar kafein bulunurken, siyah ve yeşil çay türleri sakinleşmenize, gevşemenize yardım edebiliyor. Yeşil çay, endişeyi azaltan ve uykunuzu getiren teanin isimli bir aminoasit içeriyor. 2006 yılında yapılan araştırmada, siyah çay içenlerin de stresini çabuk attıkları ve genelde daha az stresli oldukları tespit edildi.
Narenciye: Almanya’da 2002 yılında yapılan bir araştırmada bol miktarda C vitamini alan kişilerin stresli bir durumdan daha kolay bir şekilde kurtuldukları tespit edildi. C vitamini takviyesi alanlarda kan basıncının ve kortizol seviyesinin daha hızlı düştüğü görüldü. Bu nedenle stresli olduğunuz zaman bir portakal ya da C vitamini içeren başka bir yiyecek tüketin.
Yeşil yapraklı sebzeler: Vücudunuzun sorunsuz bir şekilde işlemesi için gerekli bir mineral olan magnezyum kaslarınızın gevşemesine ve sinirlerinizin yatışmasına yardım eder. Doğal olarak yeşil yapraklı sebzelerde bulunan magnezyum özellikle ıspanak ve pazı da daha fazladır.
Bitter Çikolata: 2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre,düzenli olarak çikolata tüketenlerin kanındaki stres hormonunu (kortizol) seviyesi daha düşük. Bitter çikolata vücudu gevşetme, rahatlatma özelliği bulunan flavonoid isimli antioksidanlar içeriyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz