Konya'da hizmet veren Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi, çeşitli komplekslerin yanı sıra laboratuvar, röntgen üniteleri, acil müdahale odaları ve kuvözlerin yer aldığı hastanesiyle sahipsiz misafirlerini ağırlıyor.
Alttan ısıtmalı bakım odaları, yarı açık gezintili çoklu köpek bakım bölümleri, kulübeleri, kedi evi, sosyal tesisler, pet gösteri ve gezinti alanıyla sahipsiz hayvanlara hizmet veriliyor.
2
Merkezde yıllık ortama 10 bin civarında hayvanın tedavisi, 15 binin üzerinde hayvanın aşılanması ve düzenli olarak bakımı ve beslenmesi yapılıyor.
3
Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş ve Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı ile Konya Büyükşehir Belediyesi Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde incelemelerde yaptı.
4
Merkez, 100 bin metrekare alana kurulu
Altay, yaratılan her şeyi yaratandan dolayı saygı duyduklarını ve sevdiklerini anlattı: "Özellikle son dönemde sokak hayvanlarıyla ilgili çok önemli bir gündem var. İçinde bulunduğumuz Konya Büyükşehir Belediyesi Sahipsiz Hayvan Rehabilitasyon Merkezimiz 1 milyon metrekare toplam alan üzerinde 100 bin metrekare alana kurulu. Çeşitli bölümlere ayrılmış bu kompleksimizde; misafirlerimizi karşılayacağımız bir ziyaretçi merkezi, barınaklar ve hayvan hastanemiz var. Özellikle hayvan hastanemizde tüm tıbbi müdahalede bulunacak bir donanıma sahibiz. Laboratuvarlar, röntgen üniteleri, acil müdahale odaları, kuvözleri ile birlikte gelen tüm hayvanlarımıza burada destek oluyoruz. Buradaki amacımız, hayvanları en güzel şekilde misafir edebilmek. Merkezimize getirilen yasaklı olan ırklarla ilgili de ayrı bölümlerimiz var."
5
Rehabilitasyon sürecine katkı için 40 bin metrekarelik ilave alan Altay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın sokak hayvanlarıyla ilgili ifadeleri ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı genelgesine uygun olarak çalışmalar yürüttüklerini vurgulayarak, "Bu konuda öncü çalışmalar yapıyoruz. Bununla birlikte merkezimizde 100 bin metrekare alana ilave olarak rehabilitasyon sürecine katkı sağlamak için 40 bin metrekarelik yeni bir alan oluşturuyoruz" dedi.
6
Trafik kazaları ve yaralanmalarda acil müdahale aracı olan Canbulan`ın Türkiye`ye örnek şekilde hizmete devam ettiğine değinen Altay, "Acil müdahale ekibimiz, bir ambulans mantığıyla yaralı hayvanı bir an önce alarak burada yapılacak işlerin tamamlanmasıyla ilgili süreci takip etmek için rehabilitasyon merkezimize getiriyorlar. Eğer burada çözüm üretemiyorsak Avrupa`nın en büyük hayvan hastanesi olan Selçuk Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi`nde işlemlerini yerine getiriyoruz. Bütün yaşayan canlılara saygı duyuyoruz ve onların insanlara zarar vermeden birlikte yaşaması için çaba gösteriyoruz" diyor.
7
25 bin nüfus üzeri ilçelerde de hayvan rehabilitasyon merkezleri yapılacak
Altay, rehabilitasyon merkezini; Selçuklu, Karatay ve Meram belediyeleriyle birlikte işlettiklerini anlattı: "Konya merkezin tamamına burada hizmet veriliyor. İnşallah ilçelerimizde de hayvan barınaklarının oluşturulmasıyla ilgili ilçe belediyelerimizle yine ortak bir çalışma yürütüyoruz. Bunların bir kısım hibelerini Büyükşehir olarak biz veriyoruz. İnşallah yakın zamanda 25 bin nüfusun üzerinde olan tüm ilçelerimizde standartlara uygun hayvan rehabilitasyon merkezlerinin yapıldığına da şahitlik edeceğiz."