Avustralya`da faaliyetlerini sürdüren F2 Mimarlık firması, perspektif hilesi ve modern mimariyi bir araya getirerek masal tadında bir yapı oluşturdu.
Yerden 40 metre yükselikteki bir kazık üzerine inşa edilen yapı, uzaktan görüldüğü zaman havada olduğu izlenimini vererek görenleri şaşırtıyor. Masal tadında bir okyanus manzarasına, lüks ve modern bir tasarıma sahip olan ev, günlük 440-1220 Avustralya doları aralığında (yaklaşık 840-2320 lira) karşılığında kiraya veriliyor.
İngiltere`de başkent Londra`nın turistik Covent Garden bölgesinde ortadan ikiye bölünüp üst kısmı havalanmış gibi görünen bir bina yapıldı.
Optik illüzyonla havalanmış gibi görünen bina, görenleri hayretler içinde bırakıyor. 12 metre uzunluğundaki heykel, çelik temel üzerine bir tür polisitrenle yapıldı. Özel dijital teknikler kullanılarak 500 saatlik boyama yapılan eser 3 ayda inşa edildi. Binada gizlenerek çelik kolonların görülmemesi sağlandı.
ABD`de Kaliforniya`da yaşayan tasarımcı , 2 bin dolarlık bir çöp konteynerini bir eve dönüştürdü.
Bu gördüğünüz konteynerde banyo, yatak, mutfak ve güneşlenmeye elverişli bir güvertesi var.
New York’a her gelişinde Brooklyn’deki bu çöp konteynerinden dönüştürülmüş "ev"de kaldığını söyleyen Gregory Kloehn, konteynerin alt kısmındaki eklediği tekerleklerle evini istediği yere taşıyabiliyor.
Meksika`da bir aile 40 metre uzunluğundaki bu dev kayanın altında hayatlarını sürdürüyor.
Kayanın bulunduğu araziyi satın alabilmek için 20 yıl uğraşan Hernandez 7 çocuğunu da burada büyütmüş.
Çöl ortasındaki elektriğin bulunmadığı evde çok mutlu olduğunu anlatan Hernandez, "Özellikle kışları çok soğuk. Ama ben daha rahat bir eve taşınmayı asla düşünmedim."
Polonya’da bulunan bu binanın yapımı 2003’ün Ocak ayında başladı, aralık ayında bitti. Binanın mimarı ise, Polonyalı ünlü sanatçı Jan Marcin Szancer.
Avusturya`nın Terfens kentinde inşa edilen ters eve turistler yoğun ilgi gösteriyor.
Turistik amaçlı inşa edilen evin tasarımı mimarlar Irek Glowacki ve Marek Rozhanski`ye ait.
8 ayda inşa edilen eve turistler yoğun şekilde ziyaret ediyor. Evin her tarafına yerleştirilmiş eşyalar ters şekilde monte edildi.
10 yaşında babasının hediye ettiği Lester Walker`ın `Küçük Evler` adlı kitabını okuduktan sonra mikro evler inşa etmeye karar veren Derek Diedricksen, küçük, dekoratif ve kullanışlı evler yaratıyor.
Ağaç evlerin pencereleri için çamaşır makinesi kapağından, ısıtma sistemi için kızartma tavasından yararlanan Diedricksen; dekorasyonu ise yastıklar, tablolar ve renkli lambalarla tamamlıyor.
Yatak, misafir bölümü, mutfak gibi tüm temel fonksiyonların yer aldığı evler tek kişilik. Ancak istenirse bu evlerde, iki kişi de kalabiliyor.
New York`un Chelsea semtinde yer alan steampunk tarzında daire, tavanındaki garip uçan gemilerle olağandışı bir düzenlemeye sahip.
Japonya`da bir moda tasarımcısına ait olan bu ev, alan sıkıntısı nedeniyle sadece 15 metrekare üzerine inşa edildi.
44 metrekarelik kullanım alanı sağlayan evin bir de balkonu bulunuyor.
Dünyanın dört bir yanından farklı ev tasarımları dikkatleri çekerken akıllara "Ben olsaydım böyle bir evde yaşar mıydım?" sorusunu getiriyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz