Kent, Finik Ören Yeri ve Kalesi, Ulu Cami, Kırmızı Medrese, Nuh Peygamber, Mem-u Zin ve İsmail Ebu`l-İz türbeleri, Cizre Kalesi, Hamidiye Kışlası gibi pek çok tarihi ve kültürel zenginliği barındırıyor.
Yeni turizm rotaları ile yerli ve yabancı turistlerin ağırlanması hedeflenen kentte, Şırnak Üniversitesi (ŞÜ) Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu ile Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) tarafından yeni alanların turizm potansiyeline kazandırılması için keşif yapıldı.
Geçen yıl turizmin canlandırılması için başlatılan "Sürdürülebilir Turizm Çeşitlendirilmesi, Kültür ve Turizm Rotaları Projesi" kapsamında yürütülen çalışma ile turizm destinasyonuna dahil edilecek 10 rota belirlendi.
Belirlenen rotalar arasında Faraşin, Kilise Dağı, Akdizgin-Kırkağaç mevkisi, Cehennem Deresi, Bertül Şelalesi de yer alıyor.
Çalışmaların son durağı, Güçlükonak ilçesinin Akdizgin ile Kırkağaç köyleri arasında bulunan ve doğasıyla dikkati çeken Kırkağaç Vadisi oldu.
Yaklaşık 15 kilometrelik parkurda yürüyüş gerçekleştiren turist kafilesi, mağara, kanyon, dik yamaçları, doğal kaynak suyu ve yeşil alanlarıyla ziyaretçilerin ilgi göstereceği bölgeyi gezdi.
100 yıllık zeytin ağaçları ve eski yerleşimler gördük
"100 yıllık zeytin ağaçları ve eski yerleşimler gördük"
ŞÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Erkan, üniversite ve DİKA öncülüğünde başlatılan proje ile 10 kültür ve doğa rotası oluşturulduğunu söyledi.
Bu rotaları gezerken çeşitli tarihi eserleri görme şansı elde ettiklerini belirten Erkan, "Rotada 100 yıllık zeytin ağaçları ve eski yerleşimler gördük. Önümüzdeki sene Valilik, belediye ve Şırnak Üniversitesince Hz. Nuh Kültür Şenlikleri yapılacak ve Hz. Nuh kültür rotaları turizme açılacak." dedi.
"Tarihimizi, doğal güzelliklerimizi tanıtıp, bu güzellikleri görebilmenin huzurunu yaşıyoruz. Bu medreseleri, kültür abidelerini muhakkak bütün dünyaya tanıtmamız gerekiyor." diyen Erkan, herkesi Şırnak`taki turizm ve kültür rotalarına davet etti.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz