Sinop’un Ayancık ilçesinde 11 Ağustos’ta yaşanan sel felaketinde binlerce tomruk Karadeniz`e sürüklenmiş, tomruk adacıkları oluşmuştu.
Sel felaketinin ardından denizde 200 kilometre sürüklenen tomruklar Samsun`un farklı noktalarındaki sahilde gözükmeye başladı.
Gün geçtikçe sayıları daha da artamaya başlayan tomruklar özellikle Atakum sahilini kapladı.
Sabahları spor yapmaya çıkan vatandaşlar tomrukları görünce şaşkınlıklarını ve üzüntülerini gizleyemedi.
“Ne kadar dehşetli bir felaket olduğunu gösteriyor”
“Ne kadar dehşetli bir felaket olduğunu gösteriyor”
Tomrukları görünce sel felaketinin ne kadar büyük boyutta olduğunu anladığını belirten Kemalettin Kumru, "Kastamonu ve Sinop`un ilçelerinde olan sel felaketinden sonra sahile vurmuş bulunan bu tomruklar bu felaketin ne kadar acı, ne kadar dehşetli bir felaket olduğunu gösteriyor. Atakum`a kadar gelmesi gerçekten enteresan. Hani bir söz vardır; `deniz kendi içinde, kendisinde olmayan bir şeyi barındırmıyor` diye. Bugün burada gördüğümüz manzara da budur. Acı bir olay, devletimiz de bu acı olayda vatandaşların yanındadır. Burada Atakum sahilimiz çok güzel. Yürüyüş için, sağlık için her türlü imkan var. Böyle güzel bir sahil Türkiye`nin çok yerinde göremedim" dedi.
“Bir facianın kalıntıları buraya kadar gelmiş”
“Bir facianın kalıntıları buraya kadar gelmiş”
Bir vatandaş ise, "Geçtiğimiz günlerde 3 -4 tane vardı. Bu sabah yürüyüşe çıktığımda deniz boyu bunları görmek beni çok üzdü. Bir facianın kalıntıları buraya kadar gelmiş. Açıkçası duyguluyum" diye konuştu.
Samsun`a kadar sürüklenmiş
"Samsun`a kadar sürüklenmiş"
AFAD gönüllüsü olarak Sinop`un Ayancık ilçesine giden Asya Can, "İyileştirme çalışmaları adı altında 1 hafta kaldım. Ev ve dükkanların girişleri balçık içerisindeydi. İnsanların ve arama kurtarma ekiplerinin evlere rahat girebilmesi için balçıkları ve çamurları temizledik. Tomruklar oldukça fazlaydı hatta dükkan ve evlerin içerisine kadar girmişti. Tomruklar, Sinop sahiline kadar inmiş ve daha sonra Samsun`a kadar sürüklenmiş. Bunun için önlem alınmalı ve tekrarlanmaması için ne gerekiyorsa yapılmalı" dedi.
Bu kadarını tahmin bile edemezdik
"Bu kadarını tahmin bile edemezdik"
Ayancık ile Samsun arasındaki mesafeye dikkat çeken Ömer Yetimoğlu da "Bu kadarını tahmin dahi edemezdik. Zaten olayı ilk duyduğumuzda üzülmüştük. Bu şekilde gözümüzle şahit olunca çok daha üzücü bir boyuta taşındı. Olayı yaşayanlara büyük geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Elimizden ne gelirse yapmaya hazırım" diye konuştu.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz