İsrail vatandaşı Filistinlileri temsil eden Yüksek Arap Takip Komitesinin (YATK) çağrısı üzerine Şeyh Cerrah Mahallesi`ndeki Filistinlilere destek gösterisi düzenlendi.
Düzenlenen gösteriye İsrail Meclisindeki (Knesset) Arap milletvekilleri de katıldı.
Çok sayıda İsrail polisi Şeyh Cerrah Mahallesi`nde barikat oluşturarak göstericilerin tahliye edilmesi planlanan Filistinlilerin evlerinin bulunduğu kısma geçmesine izin vermedi.
Terk etmeyeceğiz
"Terk etmeyeceğiz"
Gösteriye katılanlar, "Kudüs Filistin`in ebedi başkentidir", "Terk etmeyeceğiz" ve "Yerinden edilmeye ve etnik temizliğe hayır" yazılı dövizler taşıyarak İsrail karşıtı sloganlar attı.
İsrail mahkemeleri itirazları reddetmişti
İsrail mahkemeleri itirazları reddetmişti
Şeyh Cerrah Mahallesi`nde yıllardır yerlerinden edilme tehlikesi yaşayan 27 Filistinli ailenin korku ve endişeleri İsrail makamlarının baskılarıyla yeni bir boyut kazandı.
Kudüs Sulh Mahkemesi, Yahudi yerleşimcilerin talebi üzerine 2019`da Şeyh Cerrah Mahallesi`nde oturan 12 Filistinli ailenin, evlerini yerleşimciler lehine boşaltmaları yönünde karar vermişti. Karara göre, bu ailelerden 4`ünün Ocak 2021`de evlerini boşaltmaları gerekiyordu.
Ailelerin itirazı üzerine kararın temyiz edilerek yeniden mahkeme sürecinin başlaması kararlaştırılmış ancak İsrail Merkezi Mahkemesi, şubat ortalarında bu 4 ailenin itirazını reddetmişti.
İsrail Merkezi Mahkemesi, bu yılın başında 7 ailenin, evlerini Yahudi yerleşimcilere bırakmak üzere boşaltması kararı vermişti.
Mahkeme son olarak 4 Mart`ta Şeyh Cerrah Mahallesi`nde yaşayan Filistinli ailelerin, karara yönelik itirazlarını geri çevirmişti. Yüksek Mahkeme, 2 Mayıs`ta Şeyh Cerrah`taki 4 aileye, Yahudi yerleşimcilerle "anlaşmaları için" 6 Mayıs`a kadar süre tanımıştı.
İsrail Yüksek Mahkemesinde 9 Mayıs`ta görülen duruşmada, nihai karar hazirana ertelenmişti.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz