Kastamonu`nun İnebolu ilçesine bağlı Özlüce köyünde yaşayan 76 yaşındaki Bingül Erdeniz ve Moray Erdeniz, 11 Ağustos`ta yaşanan sel felaketinden etkilendi. Sel nedeniyle 2 katlı evlerinin giriş katını su basan Erdeniz çifti, birçok eşyasını kaybetti.
Eşi Moray Erdeniz`in 35 yıl önce İzmir`den hediye olarak aldığı Kur`an-ı Kerim`i de kaybeden Bingül Erdeniz, büyük üzüntü yaşadı. Jandarma ekiplerinin yaptıkları arama sonucu balçığın içinde bulunan Kur`an-ı Kerim, Bingül Erdeniz`e teslim edildi.
Büyük mutluluk yaşayan Erdeniz, bazı sayfaları zarar gören Kur`an-ı Kerim`i özenle temizledi. Erdeniz, Kur`an-ı Kerim`in ıslanan sayfalarını ise pencerenin önünde güneşte kurutmaya çalışıyor.
Bingül Erdeniz, 11 Ağustos`ta komşularının "Sel geliyor kaçın" uyarısı üzerine evin üst katına çıktıklarını söyledi. Sel sırasında çok korktuğunu dile getiren Erdeniz, çoğu eşyası ile Kur`an-ı Kerim`inin evin alt katında kaldığını belirtti.
Çamurların ve selin içinde kaldıklarını anlatan Erdeniz, "Bizi kurtarmaya geldiler, evimizin altı hep su içinde kaldı. Asker yavrularımız evimizin altını boşalttı. Kur`an`ımı aradım. Asker yavrularıma, `Benim Kur`an`ımı bulun.` dedim. `Teyze üzülme, bulacağız.` dediler. Askerlerim çamurların içinden buldu. Kenarları ıslanmış, kurtardılar. Bana teslim ettiler. Çok duygulandım. Kur`an`ımı bulunca bana sanki dünyayı vermişler gibi oldu. Kur`an`ımı elime aldım. `Yavrularım, siz bizi kurtardınız, Allah da sizi kötülüklerden kurtarsın.` diye dua ettim" dedi.
Eşinin kendisine 35 yıl önce İzmir`den iki Kur`an-ı Kerim aldığını belirten Erdeniz, "Bir tanesini İstanbul`da çocukların evinde bıraktım. Oraya gidince okuyordum. Bu Kur`an`ı da burada saklıyordum" diye konuştu.
Moray Erdeniz ise uzun yıllar gemi kaptanlığı yaptıktan sonra emekli olduğunu söyledi. İzmir`e gittiğinde eşine hediye olarak Kur`an-ı Kerim aldığını aktaran Erdeniz, Kur`an jandarma tarafından bulunduğu için çok mutlu olduğunu vurguladı.
Çiftin kızları Nuriye Erdeniz de İstanbul`da yaşadığını, sel felaketi nedeniyle ailesinin yanına geldiğini belirterek annesinin Kur`an-ı Kerim`inin bulunması nedeniyle çok mutlu olduklarını kaydetti.
Jandarma Genel Komutanlığının sosyal medya hesabından 18 Ağustos`ta yapılan paylaşımda, "Kastamonu`da meydana gelen sel felaketinde personelimiz tarafından bulunan ve eşinin hediyesi olan 35 yıllık Kuran-ı Kerim Bingül teyzemize teslim edilmiştir. Allah razı olsun, şehitlerimizin ruhu şad olsun" ifadeleri kullanılmıştı.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz