Anadolu Selçuklularına başkentlik yapan, bilim, kültür ve ticaret merkezi Konya`nın şehir dokusunda kendini gösteren Selçuklu ve Osmanlı mimarisi eserler, kente gelenleri tarihte yolculuğa çıkarıyor.
Anadolu Selçuklu mimarisinin bugüne kalan en önemli örneklerinden Alaaddin ve Sahip Ata camileri, müze olarak kullanılan Karatay Medresesi ve İnce Minareli Medrese gibi yapılar, kente gelenlerin en çok ziyaret ettiği tarihi mekanlar olarak dikkati çekiyor.
İç Anadolu Bölgesi`nin en önemli turizm destinasyonlarından Konya`da yerli ve yabancı turistler, Mevlana Müzesi`nden sonra en çok İnce Minareli Medrese, Karatay Medresesi, Alaaddin, İplikçi, Kapu, Aziziye ile Sahip Ata camileri ile Zazadın Hanı`nı ziyaret ediyor.
Necmettin Erbakan Üniversitesi Selçuklu Araştırmalar Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ahmet Çaycı Selçukluların Konya`yı başkent yapmalarıyla tarihi eserleri inşa etmeye başladıklarını söyledi.
Alaaddin Tepesi`ndeki Kılıçaslan Köşkü`nün, Alaaddin Keykubat döneminde yapıldığını anlatan Çaycı, "Konya`nın çekirdeğindeki tepede cami, eteklerinde de saray var. Buranın çevresinde Karatay Medresesi, İnce Minareli ve Sırçalı medreseler yer alır. Bunlar bugüne intikal edenlerdir. Bu medreseler bugünün birer ihtisas fakülteleridir. Diş, edebiyat ve ilahiyat fakültesi ne ise bu mekanlar da öyledir" diye konuştu.
Çaycı, Anadolu`nun ilk üniversiteleri arasında gösterilen İnce Minareli Medrese`nin, taç kapısındaki geometrik ve bitkisel desenli işlemeleriyle dikkati çektiğini dile getirdi.
İnce Minareli Medrese`nin bugüne kadar ayakta kalmayı başarabilen en önemli Selçuklu eserleri arasında bulunduğuna işaret eden Çaycı, kent merkezindeki medresenin yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinden olduğunu vurguladı.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz