Brezilya`nın başkenti Brasília, bilinen en iyi planlamış şehirlerden biri. Yukarıdan bakıldığında bir kuş ya da bir uçağa benziyor.
Canberra, Avustralya: 19 yüzyılın sonlarına doğru Avustralyanın iki büyük şehri Sidney ve Melbourne başkent olma yolunda hızla ilerliyorlardı. Bu iki büyükşehrin ortasına yeni bir şehir kurup onu başkent yapmak ise oldukça parlak bir fikirdi. Canberra 1908`de bunun için planlandı.
Amerikalı mimar Walter Burley Griffin`in ilk Canberaa planı.
Canberra`nın yakın çekimi
Palmanova, İtalya: Rönesans`da planlanan bu şehir, aslında tam da şehir denemez, 9 köşeli bir yıldız şeklinde. İtalya`nın kuzeydoğu sınırına yakın bir şehir olan Palmanova`nın kurulma amacı Osmanlılardan korunmak!
El Salvador, Şili: El Salvador Şili`nin orta kesimlerinde minik bir şehirken 1954`de şehrin yakınlarında dev bir bakır madeni olduğunun keşfedilmesiyle baştan tasarlanmış ve tasarım da ne hikmetse bir Romalı miğferi şeklinde.
Miğferin ve madenin uzaydan görünüşü.
La Plata, Arjantin 1880`de Buenos Aires tüm Arjantin`in başkenti olunca Buenos Aires eyaleti başkentsiz kaldı. Yönetimin bu duruma bulduğu çözüm ise bomboş bir alana La Plata`yı inşa etmek oldu. Cetvelle çizilmiş gibi... Nizami bir şehir olan La Plata aynı zamanda Güney Amerika`nın ilk sokak lambalarına sahip şehri.
Washington, ABD: 1792`de Amerika`nın başkentinin yerine karar verildiğinde şehir planı Fransız asıllı mimar Pierre Charles L`Enfant`a teslim edildi. L`Enfant`ın planı basit ama akıllıcaydı: Şehri bölen dev bulvarlar ve bu bulvarların kesiştiği yerlerde de büyük yeşil alanlar ve alışveriş merkezleri.
Jaipur, Hindistan: Tamamen antik Hint mimari bilimi Vastu Shastra kullanılarak tasarlanmış bir şehir. Yapımı 1727`de başlayan şehir, tam 4 yıl sonra kullanıma açıldı.
Adelaide, Avustralya: Büyük parklar ve dev bulvarlarla şekillenen Adeliade bugün Avustralya`nın 5. büyük şehri.
Belo Horizonte, Brezilya: Pek çok planlamış şehir gibi Belo Horizonte de başkent olmak üzere tasarlanmıştı.
Ankara, Türkiye: Ankara`nın modern anlamdaki ilk planı, ilk Belediye Başkanı Mehmet Ali Bey zamanında, eski şehir ve yeni şehre ilişkin olmak üzere Keşfiyât ve İnşaat Türk Anonim Şirketi`ne yaptırıldı.
İstanbul, Türkiye: İstanbul onca güzelliğine karşı ne yazık ki dünyanın en plansız büyüyen şehirlerinden biri.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz