Hilmi Emekli, 30 kişilik ekibiyle kurduğu 5 atölyede, Osmanlı sarayı sedef sanat üslup ve motiflerini, geleneksel teknikler kullanarak evlere ve hediyelik eşyalara işliyor.
1
Bu sanatı dünyaya taşıma misyonuyla hareket eden Emekli, bu amaçla kurduğu 5 atölyeden biri olan, Kağıthane Belediyesi tarafından restorasyonu yapılan Karakol Koğuşunda, 16 kişiden oluşan sanat ekibiyle çalışıyor.
2
Tarihi mekanda kurduğu Sedef Atölyesi`ndeki ekiple Osmanlı saraylarındaki sedef sanatının yanı sıra dönemin; mobilya ile gündelik ve süs eşyalarında yer alan motiflerini klasik yapım tarzlarına sadık kalarak günümüze taşımaya başlayan Emekli, ortaya çıkardığı ürünlerle kısa zamanda hem Türkiye`den hem de dünyadan ilgi görmeye başladı.
3
Emekli`nin kurduğu atölyelerde şimdiye kadar Çamlıca Camii, Ataşehir Mimar Sinan Camii, Zonguldak Merkez Camii, Ankara Ahmet Hamdi Akseki Camii, şu anda Levent`te yapımı devam etmekte olan Barbaros Hayrettin Paşa Camii gibi 100`ün üzerinde caminin kapıları, kürsüleri, Kur`an mahfazaları, rahleleri de sedefle süslendi.
4
Sedef atölyesinin eserleri Katar, Kuveyt, Dubai ve Amerika`da da birçok camiyi süsledi.
5
Hilmi Emekli, sedefin bu geniş kullanım alanının 20. yüzyılda biraz azaldığına dikkat çekerek, "Camilerde, Kur`an-ı Kerim muhafazalarında, rahlelerde, mihrapta kullanılan sedef daha sonra mobilyada, silah kabzasında, takunyada ve her türlü ev eşyasında kullanılmaya başlıyor, artık evleri süslüyor. Yakın tarihte İkinci Abdülhamid dönemi ve sonrasında oldukça sıkıntılı bir döneme giriyor çünkü pahalı bir malzeme ve yatırım yapmak zor. Bu yüzden temin etmekten ziyade tamirle uğraşılıyor" dedi.
6
7
Yükleniyor lütfen bekleyiniz
SIRADAKİ GALERİ
Aydın'da keşfedilen mağara bölgenin tarihini değiştirdi