Sarıkamış Harekatı`nın 107`nci yılında şehit olan 90 bin asker anısına Fırat Gezginler Kulübü, Nida Sanat Topluluğu ve Diyarbakır Doğa Sporları Kulübünce (DİDOSK) organize edilen yürüyüşe, 90 doğasever ve sporcu katıldı.
1919 rakımlı Karacadağ`a çıkan grup yaklaşık 5 kilometrelik parkurda yürüdü. Zirveye çıkan doğaseverler ve sporcular, Türk Bayrağı açarak şehitleri andı.
Fırat Gezginler Kulübü üyesi Seyfettin Çatalkaya, Sarıkamış şehitlerini anmak için Karacadağ`ın zirvesine çıktıklarını anlattı: "Şehitlerimizin o dönemde yaşadıklarını bir nebze de olsa anlayabilmek ve o ruhu hissetmek adına karla kaplı Karacadağ`a yürüdük. 90 sporcu ve doğaseverle zorlu parkuru tamamlamayı başardık. Biz kısa bir parkurda bu kadar zorluk ve sıkıntı yaşarken şehitlerimizin nelerle mücadele ettiğini ancak tahmin edebiliyoruz. Şehitlerimize minnet borçluyuz."
DİDOSK üyesi Eray Karahan, Sarıkamış`ta şehitlerin anısına bu etkinliği düzenlediklerini ve vatan uğruna hayatlarını kaybeden tüm şehitlere Allah`tan rahmet diledi.
Yürüyüşe katılan Derya Özbay’da, zorlu bir parkurda yürüdüklerini söyleyerek, "Sarıkamış`ta şehit olan askerlerimizin anısına yürüdük. Karacadağ`ın zirve noktasındayız, tüm şehitlerimize rahmet diliyorum" dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz