Bozayı, vaşak, kurt, tilki gibi birçok yabani hayvanın da evi konumundaki sarıçam ormanlarında, olası yangınlara ekiplerin hızlı müdahalesi ve yangının yayılmasının engellenmesi için orman yolu genişletmesi ve "emniyet yolu" çalışması yürütülüyor.
Sarıkamış Orman İşletme Müdürlüğü personeli de 7/24 esasıyla sahada görev yaparak ormanı gözetliyor.
Erzurum Orman Bölge Müdürü Oktay Ayatay, ormanların yalnız başına ağaçlardan ibaret olmadığını söyledi.
Ormanların yaban hayatına da ev sahipliği yaptığına ve birçok canlının burada yaşam sürdüğüne işaret eden Ayatay, şöyle konuştu: "Son günlerde ülkemizin çeşitli noktalarına iklim değişiklikleriyle birlikte hava sıcaklığında yükselme ve nemin düşmesi orman yangınlarında olumsuz bir etken oluşturmakta ve yangın riskini artırmaktadır. Orman yangınlarında Orman Genel Müdürlüğünün stratejisi, öncelikle orman yangınlarının çıkmasını önlemektir. Bu manada orman yakınlarında olan insanlarımızı bilinçlendirmek, özellikle yaz aylarında piknik ve mesire yerlerinin dışında risk oluşturan alanlarda kesinlikle ateş yakmamalarıdır."
Ayatay, orman yangınlarını önlemek için çalışmalar yaptıklarını belirterek, yol kenarlarında, ormanların sıkışık alanlarında oluşacak yangın yükünü azaltmak için bakım çalışmaları da yürüttüklerini dile getirdi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz