Saraybosna`nın Kış Olimpiyatları`na ev sahipliği yaptığı 1984 yılında açılan müze, Bosna`daki savaşta gördüğü hasar nedeniyle 1992 yılında kapılarını kapatmak zorunda kaldı.
Bölgedeki "tek olimpiyat şehri" Saraybosna`nın sembol yapılarından biri olan müze, kapsamlı bir restorasyon çalışmasının ardından adeta küllerinden yeniden doğdu.
1984 Kış Olimpiyatları`nın düzenlendiği döneme dair fotoğrafların, spor aletlerinin, fotoğrafların, sporculara ait özel giysilerin ve tarihe tanıklık etmiş daha birçok özel eşyanın sergilendiği müze, ziyaretçilerini adeta geçmişte yolculuğa çıkarıyor.
Lozan`daki Olimpiyatlar Müzesi örnek alındı
Lozan`daki Olimpiyatlar Müzesi örnek alındı
Müze danışmanı Edin Numankadic, Olimpiyat Müzesi`nin oyunlarla aynı gün, 8 Şubat 1984`te açıldığını aktararak, savaşta hasar gören ilk kurumsal yapılardan biri olan müzenin 7 Nisan 1992`ye kadar faal olduğunu anlattı.
Müzenin hasara uğraması nedeniyle içindeki eserlerin başka bir yere aktarıldığını söyleyen Numankadic, olimpiyatların 20. yıl dönümünde ise bu eserlerin yine olimpiyatlar vesilesiyle inşa edilmiş "Zetra" Spor Salonu`nda sergilenmeye başladığını belirtti.
Çek mimar Karlo Parzik tarafından 1903 yılında tasarlanmış tarihi müze binasının kapsamlı bir restorasyon sonrası 28 yıl sonra yeniden kapılarını açtığını söyleyen Numankadic, "Saraybosna`daki müze, Lozan`daki Olimpiyatlar Müzesi örnek alınarak tasarlandı. Bir başka ifadeyle, burası sporun sanatla buluştuğu bir müze oldu" dedi.
Saraybosna`nın, altın çağını yaşadığı dönemi Kış Olimpiyatları ile taçlandırdığı günleri anlatan müzede, ahşap kayak takımlarından sporcuların giydiği kıyafetlere kadar birçok eşyayı görmek mümkün.
İkinci katta ise Bosna Hersek`teki savaş zamanında hasar gören müzeden çıkartılan yanmış bir altın madalya da sergilenirken, 1984`teki olimpiyatlara dair çok sayıda görsel de yer alıyor.
Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA
Yükleniyor lütfen bekleyiniz