Sultan 2. Mahmut`un 1815 yılında "Çiftlikat-ı Hümayun" adıyla kurdurduğu, 1984`ten bu yana da TİGEM bünyesinde faaliyet gösteren Anadolu Tarım İşletmesinde ocak ayı başında başlayan doğumlarla "geleceğin şampiyonları" dünyaya geliyor.
Safkan Arap atı yetiştiriciliğinin ve ıslahının yapıldığı önemli merkezlerden biri olan, Turbo, Ayabakan, Tamerinoğlu, Altaha, Hızlıtay gibi şampiyon atlara ev sahipliği yapan işletmedeki tay doğumları uzman personel gözetiminde gerçekleştiriliyor.
Nurettin Aral Kısrak Tavlası`na ait meradayken sancılanan Zamangülü adlı kısrağın ani doğumu da görevli personel tarafından dikkatle gerçekleştirildi. Sağlıklı bir erkek tayın dünyaya gözlerini açtığı kar üstündeki doğum, Anadolu Ajansı ekibince görüntülendi.
Anadolu Tarım İşletmesi Atçılık Şube Şefi Eren Karabulut, yaptığı açıklamada, tay doğumlarının genellikle gece saatlerinde olduğunu belirterek, gündüz doğumlarının ise nadiren gerçekleştiğini söyledi.
Doğumun ardından kısrak ve tayı locasına alındı
"Doğumun ardından kısrak ve tayı locasına alındı"
Söz konusu nadir doğumlardan birine şahitlik edildiğini anlatan Karabulut, şunları kaydetti: "Kar üstünde ve gündüz doğum çok nadirdir çünkü biz doğumları genellikle locada gerçekleştiriyoruz. Kısrak, ani doğum sancısına dışarıda yakalandı. Doğum çok hızlı gerçekleştiğinden dışarıda doğurmak zorunda kaldı. Arkadaşlarımızın gözetimi altında yapılan müdahalelerle sağlıklı şekilde erkek bir tay dünyaya geldi. Doğumun ardından kısrak ve tayı locasına alındı."
Karabulut, tayın babasının Hızlıtay, annesinin ise Zamangülü adlı atlar olduğunu belirterek, "Şu anda sahada koşan Aşkartay isimli yarış atının anne ve babadan kardeşi olarak gözlerini açtı. Şampiyon adayı bir tayımız olacak. İnşallah, gelecekte pistlerde fırtına gibi eser." diye konuştu.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz