İlçeye bağlı Tepealan Mahallesi`nde küçük yaşlarda babasının yanında demirciliği öğrenen Çağman, 1966 yılında babası ile açtıkları iş yerinde ısıttığı kızgın demiri döverek balta, girebi ve kazma gibi tarım aletleri imal ediyor.
Babası 28 yıl önce vefat eden Çağman, büyüklerinin mirası meslekte yaklaşık 70 yıldır sanatıyla ailesinin geçimini sağlıyor.
Çağman, ailesinde babadan oğula geçen işte 5. kuşak olduğunu, herkesin kendi babasından demirciliği öğrendiğini söyledi.
Büyük dedesinin evlendikten sonra o zamanın şartlarında kısıtlı malzemelerle dükkan açtığını anlatan Çağman, daha sonra babaların oğullarıyla sürdürdüğü işin bugüne kadar geldiğini söyledi.
Çağman, 5-6 yaşlarında babasının iş yerine gittiğini ve o günden itibaren demirciliği bırakmadığını belirterek, "O zamanlarda genellikle ziraat aletleri, kazma, balta, girebi yapıyorduk. Eski usul saban demirleri vardı, onların üzerine çalışıyorduk. Buralarda onlar kullanılıyordu." dedi.
Mesai yoğunluğunun geçmiş yıllarda daha fazla olduğunu ifade eden 8 çocuk babası Çağman, "Öyle ki gece gündüz babamın yanında 3-4 çırağı olurdu. Gece saat 12`de, 1`de dükkana gelir, çalışmaya devam edilirdi. O zaman bir günde 16-17 saat çalıştığımız işi şimdi şu vaziyette 4 saatte bitiriyorum. O zamanki şartlar zordu, ağırdı. Şimdi tabii teknoloji var. O zaman ateş kaynağı vardı, şimdiki ustaların hiçbiri ateş kaynağını bilmez." dedi.
Salih Çağman, eski dönemlerde demirin zor bulunduğunu, topladıkları eski nal ve çivileri ocakta eriterek balta yaptıklarını söyledi.
Hala babasıyla beraber açtıkları dükkanı işlettiğini belirten Çağman, dükkanın bir bölümünde demire şekil verdiğini, diğer bölümünde de tarım aletlerinin saplarını hazırladığını anlattı.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz