Halepli İman Şuhud, 2016 yılında Esed rejimin yoğun saldırılarında eşini hem de evini kaybetti. Geride kalan engelli çocuklarına gözü gibi bakan 55 yaşındaki Şuhud`un Aralık 2016`daki Halep kuşatmasındaki tahliye sırasında oğlunu kaybetti.
Şuhud ailesi, tahliyeyle önce İdlib iline daha sonra da Fırat Kalkanı Harekatı’yla terörden arındırılan Bab ilçesine göç etti.
Maddi imkansızlıklar nedeniyle ev bulamayan 4 çocuklu İman, askeri muhalifler ile Esed rejimi güçleri arasındaki cephe hattında yer alan Tedif beldesinde bir kısmı savaştan zarar görmüş bir eve yerleşti.
Elektrik, su ve temel gıda malzemelerin ulaşımının zor olduğu bir bölgede yaşayan aile, rejim güçlerince her an hedef alınma tehlikesiyle yaşıyor.
Yağmurlu günlerde çatıya koyduğu plastik kaplarına dolan suyla içme suyu ihtiyacını karşılayan aile, kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor.
Doğuştan engelli iki çocuğuna kol kanat geren anne, 5 yıl önce kaybolan oğlundan haber almayı bekliyor.
İman Şuhud, "Tahliyelerin olduğu dönemde 20 yaşındaki oğlum buluşma yerimize gelmedi. 5 yıldır haber alamıyorum. Kimileri şehit oldu diyor, kimileri de tutuklandı diyor. Hiçbir haber yok. Allah`tan temennim bizi tekrardan bir araya getirmesi" dedi.
Tedif beldesinde yaşadıklarını söyleyen Şuhud, içinde bulundukları durumu şöyle anlattı: "Cephe hattında yaşıyoruz. Ne sobamız ne de yiyecek ekmeğimiz var. Kapımızı çalan kimse yok. Bir ihtiyacın var mı diye soran yok. Allah’ın yardımını bekliyoruz. 2 engelli evladım var. 17 yaşındaki oğlum bize bakmaya çalışıyor."
Çocuklarıyla sıcak bir yuvada yaşamak istediklerini dile getiren Şuhud, "Rejim benden sevdiklerimi aldı. Çocuklarımı babasız bıraktı. Eğitimden mahrum kaldılar ve zor bir hayata mahkum oldular. Bunların tüm sebebi Beşşar Esed" dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz