Büyükelçi Attanasio ve İtalyan Jandarması Iacovacci`nin naaşlarını taşıyan İtalyan Hava Kuvvetleri`ne ait uçak bu gece başkent Roma`daki Ciampino Havaalanı`na geldi.
Attanasio ve Iacovacci`nin cenazeleri, havaalanında İtalya Başbakanı Mario Draghi, Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio ve Savunma Bakanı Lorenzo Guerini tarafından askeri törenle karşılandı.
Attanasio ve Iacovacci`ye çarşamba günü Roma`daki Gemelli Polikliniğinde otopsi yapılacak. 25 Şubat Perşembe günü de başkentte devlet töreni düzenlenecek.
Oayla ilgili Roma Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma açtı. İtalyan jandarması terörle mücadele birimlerinden ekipler de incelemelerde bulunmak üzere KDC’ye gitti.
Ülkenin doğusundaki Goma`dan kuzeydeki Rutshuru’ya giden yolda, 22 Şubat`ta yerel saatle 10.00 sularında, WFP`ye ait konvoya, hafif silahlı bir grup terörist saldırmıştı.
Olayda, İtalya`nın 2017`den beri KDC nezdindeki büyükelçisi 43 yaşındaki Luca Attanasio, güvenlik görevlisi Vittorio Iacovacci ve WFP şoförü Mustafa Milambo hayatını kaybetmişti.
KDC hükümeti, ülkenin doğusunda WFP konvoyuna yönelik saldırının, Ruanda`nın Kurtuluşu Demokratik Güçlerince (FDLR) düzenlendiğini duyurmuştu.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz