Elektrik süpürgelerinin henüz yaygınlaşmadığı dönemde her evin temizlik aracı olan ve Sakarya'daki az sayıda usta tarafından üretilmeye devam edilen ot süpürgeleri, yurt içi ve dışında rağbet görüyor.
1
Süpürge otunun hasadı, temizlenmesi, kükürtle kurutulması, belirli bir boy haline getirilmesi, dikilmesi gibi pek çok meşakkatli işlemden geçen süpürgecilik mesleğini az sayıdaki usta yaşatmaya çalışıyor.
2
Sakarya`da üretimi kısmen devam eden süpürge otu, Sakarya Ticaret Borsasında ihale usulüyle üreticiler tarafından alınıyor.
3
Atölyelere getirilen süpürge otları burada kükürtle kurutulup dört ustanın elinde şekillendirildikten sonra Süpürgeciler Sitesi`ne getiriliyor. Burada yapılan süpürgeler, tırlara yüklenerek Türkiye`nin birçok kentine gönderiliyor.