Kentte COVID-19 ile mücadele ve aşı çalışmaları, İl Sağlık Müdürü Gürsel Bedir koordinesinde, doktor, hemşire ve sağlık personelinin üstün gayretleriyle devam ediyor.
Tortum ilçesine 65 kilometre uzaklıkta ve yaklaşık 2 bin rakımdaki Uzunkavak Mahallesi`nde 85 yaş üzeri Sabit Albayrak ile Güldali Albayrak çifti, aşı için 182 MHRS`den randevu istedi.
Randevu üzerine, ilçeden doktor, 2 hemşire ve şoförden oluşan mobil ekip, adrese varmak için araçla yola çıktı.
Aşı ekibinin zorlu yolculuğu
Aşı ekibinin zorlu yolculuğu
Yaklaşık 2 saat süren karlı yolculukta zaman zaman kaza tehlikesi geçiren ve kara saplanan araçlarını iterek yola devam eden sağlık ekibi, kardan bir kısmı kapanan ve araçla gidilemeyen kırsal mahalleye, ellerindeki aşı ve sağlık çantasıyla 1 metrelik kara bata çıka kilometrelerce yürüyerek ulaştı.
Evde gözyaşlarıyla sağlıkçıları karşılayan Albayrak çifti ise uygulamadan duydukları memnuniyeti ettiği dualarla gösterdi.
Aşı bizler için de umut oldu
"Aşı bizler için de umut oldu"
Tortum Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Ömer Pınar, COVID-19 ile mücadeleyi salgının başlangıcından beri verdiklerini anlatarak, "Belki 100 yılda bir görülen pandemi ile mücadele ediyoruz. Süreç zorluklarla geçti fakat aşının bulunmasıyla salgın yeni boyut kazandı. Aşı bizler için de umut oldu. Önceden hasta vatandaşın temaslı tespitini yapıp ilaç verirken, şu an sağlıklı vatandaşın evine gidip aşı yapıyoruz. Bu, güzel motivasyon kaynağı ve yüz güldürücü" dedi.
Sağlık ekiplerini evde görünce gözyaşlarına hakim olamayan Sabit Albayrak da aşı olacağı için mutlu olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı: "Eskiden böyle imkanlar yoktu, insanlar çok sıkıntı çekerdi. Hastamızı sedyeyle götürdüğümüzde hastayı para olmadan ameliyat etmezlerdi. Nereden nereye geldik. Devlet bir iğne için dağ, kar kış demeden ekip göndermiş, nasıl duygulanmam. Allah devletimize zeval vermesin, Cumhurbaşkanımızdan, Sağlık Bakamımızdan razı olsun."
Sabit Albayrak`ın eşi Güldali Albayrak da ayaklarındaki ağrıdan dolayı aşı için ilçeye gidemediğini belirterek, aşı çalışmalarında emeği geçenlere teşekkür etti.
COVID-19 ile mücadele ve aşı çalışmaları dolayısıyla sağlıkçılara teşekkür eden Sağlık Müdürü Bedir de "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın düsturuyla en ücra ve kırsaldaki vatandaşımıza devletimiz ulaşıyor. Hala aşılarını yaptırmayan büyüklerimiz var. Virüse karşı şu an elimizdeki en güçlü silah aşı." diyerek vatandaşları aşı olmaya davet etti.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz