Roma İmparatorları Marcus Aurelius ile Hadrianus`un Sagalassos Antik Kenti`nden çıkarılan devasa heykel başları ve ayakları ile 70 bine yakın değerli eserin sergilendiği Burdur Arkeoloji Müzesi ziyaretçilerini tarihte yolculuğa çıkarıyor.
Batı Akdeniz`in önemli antik kentleri Sagalassos, Kibyra, Kremna ile Hacılar, Kuruçay ve Höyücek höyüklerinden çıkarılan göz alıcı eserlerin sergilendiği müzede, ziyaretçiler etkileyici heykellerin arasında dolaşmanın ve eşsiz seramik kaplarını incelemenin keyfini yaşıyor.
Müzede sergilenen en nadide eserlerden imparatorlar Marcus Aurelius ile Hadrianus`un heykellerinin başları ve ayakları müzeye gelenleri hayrete düşüyor.
Milattan önce 8 binden başlayıp günümüze kadar bir tarihsel döngü içinde eserlerin sergilendiği müze, 17 Mayıs 2008`de Avrupa Müze Forumu tarafından "Gezilip Görülmeye Değer Müze" ödülünü aldı. 2022`de ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca "Erişilebilirlik" ödülüne layık görülen müze, sanatseverle arkeoloji meraklılarına görsel zevk yaşatıyor.
 Heykeller bulunduğunda dünyada ses getirdi
"Heykeller bulunduğunda dünyada ses getirdi"
Müze müdürü Murat Kaleağasıoğlu, İmparator Marcus Aurelius`un ile Hadrianus başlarına 2007-2008 kazı sezonunda ulaşılmasının dünyanın pek çok yerinde ses getiren arkeoloji olayı olduğunu söyledi.
Hadrianus başının 2023`e kadar İstanbul Havalimanı`nda geçici olarak sergileneceğine değinen Kaleağasıoğlu, Marcus ve Hadrianus başlarının Sagalassos`taki Roma hamamından çıkarıldığını anlattı.
Kaleağasıoğlu, bunların normal insan boyutlarından çok daha büyük "Kolossal" heykeller olduğunu belirterek, "Bu heykellerin ortalama yüksekliği 4,5 metrenin üzerinde. Ayaklar, kollar ve başlar müzemizdedir. Ahşap üzeri altın kaplama olduğu ifade edilen gövdeleri ise günümüze ulaşmamış." diye konuştu.
İmparatorların bu devasa heykellerinin döneminde Roma hamamındaki ziyafet salonunu süslediğini aktaran Kaleağasıoğlu, sergilenen başlar ve ayakların müzede büyük ilgi gördüğünü kaydetti.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz