Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, 9 bin 500 metre alandaki Çay Çarşısı projesinin kentin marka yüzü olarak planlandığını anlattı.
Çayın Rize`nin yaşam kaynağı ve vazgeçilmezi olduğunu ifade eden Erdoğan, çaya katma değer kazandırmak ve diğer illere örnek bir proje olacak çalışma başlattıklarını söyledi.
Erdoğan, Çay Çarşısı projesi içerisinde yer alan çay bardağı şeklindeki binanın Türk çay kültürü için önemli olan "ince belli" bardaktan esinlenerek yapıldığını aktararak, "Bugün nereye giderseniz ince belli çay bardağı ile sunum yapılır. Farklı bardaklar var ama bunun uygun olacağını düşündük. Bina projesini geliştirdikçe içerisindeki alanları kullanmak istedik. İçerisinde 13D sinemayla çayın topraktan bardağa kadar olan serüvenini anlatacak ve yaşatacak. İki kat olarak çayın serüvenini ortaya koyacak müze planlandı. Gelen misafirlere yönelik farklı dillerde sunumların yapılacağı bir katta sunum alanı planladık. En üst katı seyir terası olarak 360 derece Rize`yi görebilecek alan olarak planladık" dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz