Endonezya`da düzenlenen şampiyonada, Uluslararası Mandalika Pisti`nde dün yoğun yağış nedeniyle yapılamayan ilk yarış bugün TSİ 06.15`te başladı.
Pole pozisyonundan 20 turluk yarışa başlayan ay-yıldızlı motosikletçi Toprak Razgatlıoğlu, yarışın bitimine 18 tur kala yarışta ilk defa birinci sıraya yerleşti.
Daha sonra zaman zaman yarışta liderliği rakiplerine kaptıran Razgatlıoğlu, bitime 12 tur kala yarışta tekrar birinci sıraya geçti.
Ancak Red Bull sporcusu Toprak Razgatlıoğlu, son 7 tura üçüncü sırada girdi.
Son 5 ve 4. turlarda da üçüncü sıraya gelen Razgatlıoğlu, son 2. turda ise tekrar ikinci sıraya yerleşti.
Dünya Superbike Şampiyonası`nda ilk kez bir Türk sporcu şampiyon oldu
Dünya Superbike Şampiyonası`nda ilk kez bir Türk sporcu şampiyon oldu
Ay-yıldızlı milli motosikletçi Toprak Razgatlıoğlu ile Türkiye Motosiklet Federasyonu bir büyük uluslararası başarı daha elde etti. Toprak Razgatlıoğlu, Dünya Superbike Şampiyonası`nın 33 yıllık tarihinde şampiyon olan ilk Türk sporcu olarak Türk motorsporlarında bir devrim yaşattı.
Şampiyonluğu babasına armağan etti
Şampiyonluğu babasına armağan etti
Toprak Razgatlıoğlu, Endonezya`daki ilk yarışı kazanarak genel klasmanda 551`e yükselterek sezonun son yarışı öncesinde dünya şampiyonluğunu garantilemiş oldu. Böylece Toprak, Dünya Superbike Şampiyonası tarinde 2015-2020 arasında 6 kez üst üste şampiyon olan Jonathan Rea`nın bu serisine son verdi.
Milli motosikletçi Toprak Razgatlıoğlu ilk yarış sonrası şampiyonluğu garantiledikten sonra duygusal anlar yaşadı. Toprak Razgatlıoğlu`nu ilk tebrik edenler Türkiye Motosiklet Federasyonu Milli Takımlar Kaptanı Kenan Sofuoğlu, Milli motosikletçi Can Öncü oldu. Ay-yıldızlı sporcu Toprak, yarış sonrası, "Sezon boyunca hayal ettiği dünya şampiyonluğunu son günde elde ettiği"nin hatırlatılması üzerine, "Türkiye Motosiklet Federasyonu Milli Takımlar Kaptanı Kenan Sofuoğlu`na ve aileme çok teşekkür ediyorum. Biz büyük bir aileyiz takımıma teşekkür ediyorum, inanılmaz büyük bir iş çıkardılar." dedi.
Ay-yıldızlı sporcu Toprak, sezon boyunca zaman zaman hata yaptıklarını da ifade ederek, "Sezon içinde kazalar yaptık, yarış tamamlayamadık ama şu anda buradayız. Babam için gelsin bu dünya şampiyonluğu. O burada değil hayatını kaybetti ama beni izlediğini biliyorum, bunu hissediyorum. Çok mutluyum inanılmaz bir gün, dünya şampiyonu olduk, herkese çok teşekkür ediyorum. Beni destekleyen herkese teşekkür ediyorum." diye konuştu.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz