İsrail güçleri, cuma namazını Mescid-i Aksa`da kılmak isteyen işgal altındaki Batı Şeria`da ikamet eden Filistinlilerden sadece yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısı olanların Doğu Kudüs`e geçişine müsaade ederken, abluka altındaki Gazze Şeridi`nde yaşayan Filistinlilere ise izin verilmedi.
Ayrım (Utanç) Duvarı`nın Batı Şeria tarafında kalan yüzlerce Filistinli, ramazan ayının ilk cuma namazını işgal altındaki Doğu Kudüs`te bulunan Mescid-i Aksa`da kılmak için sabahın erken saatlerinden itibaren yollara düştü.
Yılın diğer aylarında özel izinler dışında Kudüs`e girişlerine izin verilmeyen Batı Şeria`daki Filistinliler, Aksa`ya gidebilmek için Batı Şeria ile Kudüs arasında bulunan Ayrım Duvarı`ndaki İsrail kontrol noktalarında uzun kuyruklar oluşturdu.
İsrail güçleri yaptıkları kontrollerin ardından sadece Covid-19 aşısı olan Filistinlilerin Doğu Kudüs`e geçişine izin verdi.
Getirilen aşı olma şartı nedeniyle çok sayıda Filistinli ise İsrail güçlerinin geçişlerine izin vermemesi nedeniyle kontrol noktalarından geri dönmek zorunda kaldı.
Gazze Şeridi`nde yaşayan Filistinlilerin tamamına ise bu yıl da izin çıkmadı.
İsrail güçleri, Covid-19 aşı belgesi istedi
İsrail güçleri, Covid-19 aşı belgesi istedi
Cuma namazını Mescid-i Aksa`da kılmak isteyen Batı Şerialı Samiye Abdulaziz, geçiş için İsrail güçlerinin kendilerinden aşı olduklarına dair belgeyi ibraz etmelerini istediklerini belirtti.
İsrail`in getirdiği kısıtlamalara tepki gösteren Abdulaziz, "Kudüs`e girmemizi ve orada namaz kılmamızı engelliyorlar. İsrail, Müslüman cemaatin Aksa`ya girmesini sınırlandırmak ve orayı boşaltmak için Covid-19`u ve başka şeyleri bahane ediyor." ifadelerini kullandı.
Abdulaziz, Aksa üzerindeki haklarına bağlı olduklarını ifade ederek, işgalcileri kararından vazgeçirmek için uluslararası toplumun harekete geçmesi çağrısında bulundu.
Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin Covid-19 salgını nedeniyle aldığı karar doğrultusunda geçen ramazanda Mescid-i Aksa`da sadece Harem-i Şerif görevlilerinin namaz kılmasına müsaade edilmişti.
İsrail, önceki yıllarda Batı Şeria`dan 40 yaş üstü veya 12 yaş altı erkeklerle, yaş sınırlaması olmaksızın tüm kadınların ramazan ayının cuma günlerinde Mescid-i Aksa`ya gitmeleri için Doğu Kudüs`e geçişine izin vermişti.
İşgal altındaki Batı Şeria ile Kudüs arasında 2003`te inşa edilen Ayrım (Utanç) Duvarı boyunca çok sayıda İsrail askeri kontrol noktası bulunuyor. İsrail olağan günlerde özel izinliler dışında Batı Şeria`daki Filistinlilerin Kudüs`e geçişine izin vermiyor. İsrail ablukası altındaki Gazze`de yaşayanların ise ne Kudüs`e ne de başka bir yere seyahat etme hürriyeti bulunuyor.
Mescid-i Aksa`nın da içinde bulunduğu Doğu Kudüs ve Batı Şeria, 1967`den beri İsrail işgali altında tutuluyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz