Sağlık Bakanlığı, illere göre 7 günlük her 100 bin kişide görülen COVID-19 güncel vaka sayılarını açıkladı. Haftalık verilere göre, Çanakkale, İstanbul, Yalova, Kırklareli ve Tekirdağ 100 bin kişide en çok COVID-19 vakası görülen iller oldu.
Haftalık verilere göre, Çanakkale, İstanbul, Yalova, Kırklareli ve Tekirdağ 100 bin kişide en çok COVID-19 vakası görülen iller oldu.
Bu doğrultuda vaka sayısı 100 bin kişide Çanakkale`de 962,98, İstanbul`da 920,57, Yalova`da 838,25, Kırklareli`nde 830,44 ve Tekirdağ`da 747,13 oldu.
Marmara`da 5 il dikkat çekiyor
Marmara`da 5 il dikkat çekiyor
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, en çok vaka olan 5 ilin bulunduğu Marmara Bölgesindeki vaka artışlarını TRT Haber`e değerlendirdi.
İstanbul`un bölgenin lokomotifi olduğunu belirten Tükek, Marmara Bölgesinde Bursa, Kocaeli, Adapazarı gibi ekonomik olarak aktif olan bölgelerin sürekli İstanbul`la temas halinde olduğunu söyledi.
Vaka artışı kaçınılmaz
"Vaka artışı kaçınılmaz"
Günübirlik giriş çıkışların İstanbul`a çok yoğun olduğunu bildiklerini ifade eden Tükek, bölge illerinin sürekli İstanbul`la teması olduğunu kaydetti. Tükek, dolayısıyla İstanbul`da vaka sayısı arttığında bu bölgelerde de artış olmasının kaçınılmaz olduğunu belirtti.
İlk dönemlerde ciddi kısıtlamalar getirildiğini hatırlatan Tükek, İstanbul`da vaka sayısı artarken bölgelerde de vaka sayısının önüne geçilmek isteniyorsa kısıtlamaları tekrar düşünmenin gerekeceğini vurguladı.
Tükek, şu anda böyle bir kısıtlama olmadığı için İstanbul`daki artışla birlikte Marmara Bölgesi`nde paralel olarak artacak gibi gözüktüğünü söyledi.
Yoğun hasta gelişinin devam ettiğini söyleyebiliriz
"Yoğun hasta gelişinin devam ettiğini söyleyebiliriz"
Kısmi kapanmanın vaka sayılarını etkileyip etkilemediği konusunda da değerlendirmelerde bulunan Tükek, "Geçtiğimiz salı gününden itibaren başlandı, 8 gündeyiz. Aslında şu anda etkileri görmek üzere olduğumuzu beklediğimiz bir dönemdeyiz. Ancak hastane olarak ve başvurular açısından baktığımız zaman henüz onu hissetmediğimizi söyleyebilirim şu anda. Özellikle İstanbul için artış yok ama en azından yoğun hasta gelişinin devam ettiğini söyleyebiliriz." dedi.
Açıklanan vaka sayılarında bir stabilite olduğunu belirten Tükek, 55 ile 65 arası vaka sayılarının gidip geldiğini, bunun geriye doğru dönmesi gerektiğini söyledi.
İkinci haftadan sonra daha ciddi tedbirler gelebilir
"İkinci haftadan sonra daha ciddi tedbirler gelebilir"
Bunun muhtemelen geriye doğru çok fazla dönmeyeceğini vurgulayan Tükek, "Çünkü kısıtlılıklarla birlikte şu ana kadar 8`nci, 10`uncu günde bir miktar dönmesi gerekiyordu ancak şu anda istediğimiz seviyede bir dönüş yok. Ben ikinci haftadan sonra daha ciddi tedbirler geleceğini düşünüyorum. Çünkü çok alev almış durumda bu bunu söndürmek için ciddi anlamda daha sıkı tedbirler gerekecek gibi gözüküyor." dedi.
Vatandaşların tedbirlere uyup uymadığı ile ilgili de konuşan Tükek, mega şehirlerde bazı şeylerin kişilere bağlı olmadığını söyledi.
Kısıtlılık getirmezseniz insanlardan bazı şeyleri beklemek çok kolay olmuyor
"Kısıtlılık getirmezseniz insanlardan bazı şeyleri beklemek çok kolay olmuyor"
Tükek, "Hakikaten eğer bu bir takım şeylere kısıtlılık getirmezseniz insanlardan bazı şeyleri beklemek çok kolay olmuyor. İşte ulaşım sorunları, insanların kalabalık ortamlarda bulunmaları… Hastanede bile mesela çok yoğun olmaması için gerekli tedbirleri almamıza rağmen insanlar muayeneye geldiklerinde bir kalabalık oluşturuyorlar. Çünkü nüfus yoğunluğu çok fazla. Dolayısıyla böyle durumlarda, böyle şehirlerde insanların tek başına bir takım üst mesafe veya maske kurallarına uyarak bunun önüne geçmesinin çok kolay olmadığını artık gördük." dedi.
Bundan sonra yapılması gereken şey tabii ki kısıtlılık
"Bundan sonra yapılması gereken şey tabii ki kısıtlılık"
Tükek, 50 binli rakamları gördükten sonra, insanları bir takım tedbirlere zorlayarak ya da birtakım tedbirlere uymasını bekleyerek vaka sayısının aşağı gelmesinin çok mümkün gözükmediğini söyledi.
Tükek, şöyle devam etti:

"Tabii ki gene uyulacak, yine kuralların önerilmesi ve önemli olduğu tabii ki vurgulanacak ama bundan sonra yapılması gereken şey tabii ki kısıtlılık. Dünyada da aynı şeyler yapılıyor biliyorsunuz. Londra`da olsun, Paris`te olsun, Almanya`nın büyük şehirlerinde yine ciddi anlamda kısıtlılık yapıldıktan sonra vaka sayılarında ciddi düşmeler olduğunu gördük."

"İngiltere`nin durumunda olduğu gibi. Tabii aşıyla birlikte onlar unu taçlandırdılar ve şu anda gerçekten ciddi bir rahatlama evresine geçtiler. Biz de bunu yapabiliriz. Şu anda aşılama da gayet iyi gidiyor. Bir yandan da bu kısıtlılıklarla vaka sayısını azaltabilirsek gerçekten şu anda çekilen o sıkıntılar biraz daha azaltılmış olur."
Yükleniyor lütfen bekleyiniz