İl merkezine 80 kilometre uzaklıkta, Kaçkar Dağları`nın eteklerinde bulunan 2200 rakımlı yaylada, COVID-19 salgın dönemini çok sayıda vatandaş yayla evlerinde geçiriyor.
Vatandaşlar mart ayında yağan kar örtüsünün kayma noktasına gelmesiyle tahtalarını çıkararak yeniden kaymaya başladı.
Yayla sakinlerinin bazılarının ise hem snowboard hem de kayak tahtası ile profesyonel kayakçılara taş çıkartacak derecede kayak yapması dikkat çekiyor.
Yayla sakinlerinden Hızır Havuz, Petran tahtası ile kayağı yaklaşık 200 yıllık bir gelenek olduğunu söyledi.
Çocuklarımıza öğretip geleneği sürdürmeye çalışıyoruz
"Çocuklarımıza öğretip geleneği sürdürmeye çalışıyoruz"
Kendisinin yaylada büyüdüğünü anlatan Havuz, "Çocukluğumuz bu tahtaların üzerinde bu dağlarda geçti. Dedelerimiz ulaşım olmadan önce vadilerden inerek kayak yapıyorlardı. Kayarak inip ihtiyaçlarını giderdikten sonra geri dönüyorlardı. Çocukluğumuz köyde geçti. Tahtanın üzerinde kayağı öğrendik. 5-6 yaşında başladık. Tahtamızı kendimiz yaparak kayardık" dedi.
Kayak malzemelerinin gelişmesi ile kullanmaya başladığını belirten Havuz, şunları söyledi: "Son 10-15 yıldır snowboard benzer olduğu için kolaylıkla kullanmaya başladık, zorlanmadık. Köyümüzün kültürü, geleneği oldu. Gelen yabancılar snowboarda benzer olduğu için ilgi gösteriyor. Biz de çocuklarımıza öğretip geleneği sürdürmeye çalışıyoruz."
Yükleniyor lütfen bekleyiniz