Konya Ova olma özelliği nedeniyle bisiklet kullanımı fazla olan kent olarak biliniyor.
Büyükşehir Belediyesi de bisiklet severlerin trafikte daha rahat sürüş yapması için kentin farklı noklarına toplam 550 kilometre bisiklet yolu yaptı.
Ayrıca sadece bisiklet kullanıcıların için eski tramvaylardan bir tanesini nostaljik hale dönüştürüp Kampüs- Alaeddin seferleri yapıyor.
Bisiklet kullanımı arttı
Bisiklet kullanımı arttı
Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı, pandemi nedeniyle başta Konya olmak üzere yurt genelinde bisiklet kullanımının artığını belirterek, şunları söyledi: ``Ülkemizde yaklaşık 2 milyon 500 bin kişi ulaşımda bisiklet kullanıyor. Bundan sonraki süreçte ise bisiklet sporları da daha öne çıkacak. Konya`da 550 kilometre bisiklet yolu ve belediyeye ait bisikletler var. Konya, bisiklet yoluyla New York`tan sonra dünyada ikinci sırada yer alıyor. Pandemi başladığından bu yana bisiklete olan ilgi hem de kullanımı arttı. İnsanlar kalabalığa girmemek için açık havada bisikletle gidip gelmeye başladılar. Bisiklet kullanımının pandemi döneminde, normal sürecin 2-3 katına çıktığını söyleyebiliriz.``
Bir gün herkes bisiklete binecek
"Bir gün herkes bisiklete binecek"
Küçükbakırcı, "Konya`da bisiklet kullanımı bir numara. Bundan 25 sene önc ede baktığımızda, Konya dünya sıralamasına giriyordu. Bir gün herkes bisiklete binecek. Onun için herkes yerini alsın. Yollarda hareketlilik artınca, dünya güzelliklerin de artacağına inanıyorum" dedi.
Küçükbakırcı, 8 gün sürecek olan Cumhurbaşkanlık 56`ncı Türkiye Bisiklet Tur`unun 11 Nisan`da Kapadokya`dan başlayıp, Konya, Antalya, Kemer Fethiye ve Bodrum güzergahından devam edip Kuşadası`nda sona ereceğini hatırlattı.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz