Türkiye'nin gözde turizm merkezlerinden Pamukkale'de ocak-ekim döneminde 153 bin 511 turist sıcak hava balon turuna katıldı.
1
Bu yıl ocak-ekim döneminde 153 bin 511 turist, sıcak hava balonuyla bölgeyi gökyüzünden izleme imkanı buldu.
2
Pamukkale çevresindeki çeşitli alanlardan gün doğumundan önce gökyüzüne yükselen sıcak hava balonları aynı zamanda görsel şölen de sunuyor.
3
Bölgede halen 30 firma tarafından gerçekleştirilen balon turu ücreti kişi başına 180-230 dolar arasında değişiyor.
4
Beyaz cennet üzerinde hava şartlarına göre günde 3-5 sefer gerçekleştirilen balon turuna dünyanın dört bir tarafından gelen yabancı turistler daha fazla ilgi gösteriyor.
5
Balon turlarının yüzde 70`ine Çinli turistler katılıyor
Turlara katılan misafirlerin yüzde 70`ini ise Çinli turistler oluşturuyor.
Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, yaptığı açıklamada, özellikle Çinli turistlerin balon turlarına oldukça ilgi gösterdiğini söyledi.
6
Balonla seyir keyfini çıkarmak isteyen turistlerin Pamukkale`ye akın ettiğini vurgulayan Şen, "Misafirler güneşin doğuşunu ve Pamukkale`nin eşsiz güzelliğini havadan izleme şansı yakalıyor. Travertenlerin büyüleyici güzelliğini havadan görmek gerçekten ayrıcalık." dedi.
7
TÜRSAB Pamukkale Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Turan Köseoğlu ise kente gelen turistlerin büyük çoğunluğunun balon turlarına katıldığını ifade etti.
8
Pamukkale`yi havadan görmek isteyenlerin balon ve yamaç paraşütüne yöneldiğini anlatan Köseoğlu, "Kapadokya`dan sonra en fazla balon turunun Denizli`de gerçekleştirilmesi sevindirici." diye konuştu.
9
Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki de şehri tanıtımına katkı sağlamak için ellerinden geleni yaptıklarını dile getirdi.
Bu yıl turist sayısında da ciddi artış gözlendiğini anlatan Örki, "Balonlar Pamukkale`ye renkli bir görsellik kattı. Dünyanın dört bir tarafından gelen misafirlerimiz bu güzellikleri yerinde görsün istiyoruz." şeklinde konuştu. (Fotoğraf: AA)