Pencap eyaletinin başkenti Lahor`da günlerdir etkili olan yoğun sis nedeniyle kentte trafik ve rutin hayat olumsuz etkilenmişti.
Lahor, dünyanın en kirli dört kenti listesinde 3. sırada yer almış, insanların ise kirlilik nedeniyle ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kaldığı ifade edilmişti.
Lahor`da meydana gelen yoğun sisin giderek kötüleşmesi üzerine Pencap eyaleti yönetimi, bugün başkent Lahor`da özel ve devlet okulları ile özel ofisleri haftanın 3 günü kapatmaya karar verdi.
Lahor dünyanın kötü hava kalitesine sahip ilk 5 kentinden biri
Lahor dünyanın kötü hava kalitesine sahip ilk 5 kentinden biri
Pencap Gelir Kurulu Gelir Yardım Müdürü Babar Hayat Tarar, kısıtlamanın 27 Kasım-15 Ocak tarihleri arasında uygulanacağını belirterek, okulların ve ofislerin cumartesi, pazar ve pazartesi günleri kapalı kalacağını duyurdu.
Hava Kalitesi Endeksi (AQI) tarafından yapılan açıklamada ise, Lahor`da hava kalitesinin 167`ye ulaştığı bildirilerek, kentin dünyanın kötü hava kalitesine sahip ilk 5 kenti arasında yer aldığı ifade edildi.
Geçtiğimiz hafta Pencap yönetimi tarafından yapılan açıklamada, Lahor`daki özel sektör şirketlerine bir sonraki duyuruya kadar yüzde 50 katılım esasına göre faaliyet göstermeleri talimatı verilmiş ve havayı kirletenlerin cezalandırılacağı bilgisi verilmişti.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz