Dünyada ilk örnekleri Türkler tarafından yapılan, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi`nde yer alan ahşap tavanlı ve ahşap direkli camiler, asırlardır Türk-İslam geleneğinin önemli dini yapıları olarak dikkati çekiyor. Fotoğrafta, Beyşehir Eşrefoğlu Camisi yer alıyor.
Dünyada ilk örnekleri Türkler tarafından yapılan, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi`nde yer alan ahşap tavanlı ve ahşap direkli camiler, asırlardır Türk-İslam geleneğinin önemli dini yapıları olarak dikkati çekiyor. Ahşap camiler, Türk-İslam mimarisinin estetik anlayışına dair belirleyici izler taşıdığı gibi yapım tekniklerinin ortaya çıkardığı sonuçla ziyaretçilerine görsel şölen sunuyor.
Dünyada ilk örnekleri Türkler tarafından yapılan, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi`nde yer alan ahşap tavanlı ve ahşap direkli camiler, asırlardır Türk-İslam geleneğinin önemli dini yapıları olarak dikkati çekiyor. Beyşehir`deki ahşap Eşrefoğlu Camisi`nin kapısı, kündekari tekniğiyle yapılmış, şu anda Türkiye`deki en büyük ahşap kapı olma özelliğini taşıyor.
Dünyada ilk örnekleri Türkler tarafından yapılan, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi`nde yer alan ahşap tavanlı ve ahşap direkli camiler, asırlardır Türk-İslam geleneğinin önemli dini yapıları olarak dikkati çekiyor. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi`nde de yer alan bu camilerden Konya`daki Eşrefoğlu ile Sahip Ata, Afyonkarahisar`daki Ulu Cami ve Ankara`daki Arslanhane Cami, eşsiz ahşap işlemeleriyle dikkati çekiyor. Fotoğrafta, Afyonkarahisar Ulu Cami yer alıyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz