İzmir`de 1975`te dünyaya gelen Yenipazar, 1999`da Türk Polis Teşkilatına katıldı ve Emniyetin çeşitli birimlerinde görev yaptı.
Yenipazar, hiçbir eğitim almadan yaptığı kara kalem, tükenmez kalem, pilot kalem ve yağlı boya resim çalışmaları ve pul tasarımları ile kaligrafi, minyatür maket, naht ve ahşap oymacılığı gibi birçok sanat dalında ortaya koyduğu eserleriyle dikkati çekti.
İlk resimleri Çevik Kuvveti Şubesinin duvarlarını süsledi
İlk resimleri Çevik Kuvveti Şubesinin duvarlarını süsledi
Yenipazar, ilk resim çalışmalarına 1999`da polislik mesleğine adım attığı İstanbul Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünde başladığını söyledi.
Burada kendisine verilen imkanlar doğrultusunda 250-300 civarında yağlı boya resim yaptığını belirten Yenipazar, resimlerin Şube Müdürlüğünün duvarlarına asıldığını söyledi.
Yenipazar, ilk sergisini 2000`de İstanbul`da açtığını belirterek "Sergilerimin çoğunu Emniyet Teşkilatının kuruluş yıl dönümünde, Polis Haftası`nda açtım. Bir polis memurunun neler yapabileceğini insanlara göstermek istedim." dedi.
Yenipazar, Malatya`daki görevi süresince kentin tarihi mekanlarının resimlerini, daha sonra da minyatür maketlerini yaptığını belirterek, bu çalışmalarının ilgi çektiğini ifade etti.
30 kilo kayısı ve 10 kilo çekirdeğinden Atatürk silüeti dikkat çekti
30 kilo kayısı ve 10 kilo çekirdeğinden Atatürk silüeti dikkat çekti
O dönem Malatya`nın meşhur kayısısıyla Türkiye`de ilk olma özelliği de taşıyan bir çalışmaya imza atmak istediğini belirten Yenipazar, "30 kilogram Malatya kayısısı ve 10 kilogram çekirdeğinden Atatürk portresi yaptım. Onu sergilemek, oraya böyle bir sanat eseri bırakmak benim için gurur vericiydi." dedi.
Dönemin Malatya Valisi Ulvi Saran`ın teşvikiyle pilot kalemle gravür tekniğiyle resimler yapmaya başladığına değinen Yenipazar, "Elimin yettiği ne kadar sanat dalı varsa kendimce bunları yapmaya çalıştım." ifadesini kullandı.
Yenipazar, şark görevinin ardından Ankara`da İnşaat Emlak Dairesi Başkanlığında çalışmaya başladığını belirterek, buradaki görevi süresince Osmanlı döneminde faaliyet gösteren polis karakollarını gravür tekniğiyle çizdiğini ve bunların minyatür maketlerini yaptığını söyledi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz