Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20. Milli Eğitim Şurası`nda yaptığı konuşmada, öğretmenlerin özlük haklarını artırmayı mali ve çalışma şartlarını iyileştirmeyi ihmal etmediklerini açıkladı.
ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU MECLİS`E SUNULACAK
ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU MECLİS`E SUNULACAK
Erdoğan, 24 Kasım Öğretmenler Günü`nde açıkladıkları ve çalışmaları tamamlanan Öğretmenlik Meslek Kanunu`nu kısa sürede Meclis`e sunacaklarını duyurdu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, kanunla getirilecek yenilikler ile öğretmenlere verilecek yeni haklara ilişkin bilgi de verdi.
Çalışma, öğretmenlerin mevcut haklarına ilaveten yeni mali, sosyal ve özlük hakları da sağlayacak.
KARİYER MESLEĞİ
"KARİYER MESLEĞİ"
Öğretmenlik kariyer mesleği olarak tanımlanarak, adaylık, öğretmenlik, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik alanlarında hakları, görevleri ve sorumlulukları da netleştirilecek.
ADAYLIK KALDIRMA SINAVI
ADAYLIK KALDIRMA SINAVI
Öğretmenlikte adaylık kaldırma sınavı iptal edilecek. Bunun yerine öğretmenlerin mesleki gelişmeleri temelinde bir program uygulanarak adaylara destek olunacak.
UZMAN ÖĞRETMENLİK İMKANI
UZMAN ÖĞRETMENLİK İMKANI
10 yılını doldurmuş öğretmenlere "uzman öğretmenlik" imkanı getiriliyor. Eğitimlerini tamamlayan ve yapılan sınavdan başarıyla geçen uzman öğretmenler, hem bir derece alacak, hem de maaşlarında 1000 lira artış olacak.
BAŞÖĞRETMENLERİN MAAŞINDA 2 BİN LİRALIK ARTIŞ
BAŞÖĞRETMENLERİN MAAŞINDA 2 BİN LİRALIK ARTIŞ
Yüksek lisans yapmış öğretmenler ise sınavdan muaf tutulacak. 10 yıllık uzman öğretmenler, eğitimlerini tamamlayıp sınavda başarılı oldukları takdirde başöğretmen unvanı ile görev yapacak. Bu öğretmenlere ilave bir derece verilecek, maaşlarında da 2000 lira artışa gidilecek.
KARİYER BASAMAKLARINDA İLERLEME İMKANI
KARİYER BASAMAKLARINDA İLERLEME İMKANI
Doktora yapmış öğretmenler ise bu sınavdan muaf tutulacak. Böylece öğretmenlere kariyer basamaklarında ilerleme imkanı sunulurken, lisans üstü eğitim için de çok önemli teşvikler verilecek.
ÖĞRETMENLERİN EK GÖSTERGELERİ
ÖĞRETMENLERİN EK GÖSTERGELERİ
Bunun yanı sıra birinci derecedeki öğretmenlerin ek göstergeleri 3600`e çıkarılacak.
SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERE MÜJDE
SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERE MÜJDE
Ayrıca sözleşmeli öğretmen ile kadrolu öğretmen ayrımı da ortadan kaldırılıyor. Mecburi hizmet hariç özlük hakları, atamalar, mazeret tayinleri başta olmak üzere sözleşmeli öğretmenler kadrolu öğretmenlerle aynı haklara sahip olacak.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz