"Bursa İpeği Hayat Buluyor Projesi" için aldığı teklifi değerlendirerek, doğup büyüdüğü şehirden Bursa`ya taşınan ödüllü tasarımcı, kentin değerlerini ipek halıya aktarabilmek için koleksiyonlar hazırlıyor.
Bursa Büyükşehir Belediyesince başlatılan proje kapsamında, İstanbul`dan Bursa`ya gelip yerleşen Nesrin Türedi, Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi`nde çalışmalarını sürdürüyor.
Muradiye Külliyesi, Ulu Cami, Yeşil Türbe, Tophane gibi tarihi mekanlardan yola çıkarak, kurguladığı desenleri 40 yıllık tecrübesiyle tasarımlarına aktaran sanatçının çizimleri, atölyelerdeki ustalar tarafından dokunan ipek halılarda hayat buluyor.
Nesrin Türedi, AA muhabirine, 1978 yılında İstanbul`da kız enstitüsü resim bölümünden mezun olduğunu, Güzel Sanatlar Akademisine devam etmek istediğini fakat o dönem yaşanan siyasi olaylardan dolayı ailesinin buna müsaade etmediğini anlattı.
Desen çizebilen eleman arayan bir firmaya görüşmeye gittiğini, böylece 1980`de mesleğe başladığını belirten Türedi, "Halının H`sini bilmiyorken ipek halı dünyasına giriş yaptım. İlk çalıştığım firma Beyazıt`taydı. Önce eskiz, sonra kareleme, sonra renklendirme, çizim yaparak burada 8 yılımı geçirdim." dedi.
Daha sonra Cağaloğlu`nda, uzun yıllarını verdiği ikinci iş yerine geçtiğini aktaran Türedi, o dönem çizimlerin elle yapıldığını, zamanının desenlerle geçtiğini söyledi. Nesrin Türedi, şöyle devam etti:
"1980`li yıllarda İran`dan etkileniliyordu. Çoğunlukla Tebriz, İsfahan, Keşan yörelerinin halıları olurdu. Büyük, göbekli halılar... Onların fotoğrafları önümüze geliyor, onlara baka baka deseni luplarla büyütüyorduk. Kağıtları yere seriyordum. Kalemin ucuna ip bağlıyordum. Arkadaşım ipin ucunu tutuyordu, ben daire çiziyordum, göbekli halı için. İmkanlar böyleydi. Böyle böyle gelişti. Halının nasıl ilerlediğini gördükçe yeteneğimle, hayal gücümle birleştirdim. 2002`de artık teknolojiye ayak uydurmak için bilgisayara geçmeye karar verdik ve bir halı tasarım programı alındı. O tarihe kadar hiç bilgisayar başına oturmuş bir insan değilim. Sürekli elde çizim yapıyoruz, metre metre kağıtlara. Bir bilgisayarın karşısına oturmak değişik geldi. Programı öğrendim."
Yükleniyor lütfen bekleyiniz