İsrail, işgal altındaki Doğu Kudüs`ün Silvan beldesinde yaşayan Filistinli Nassar ailesini, büyük çabalarla inşa ettikleri evlerini "ruhsatsız" olduğu gerekçesiyle kendi elleriyle yıkmak zorunda bıraktı.
İsrail, Nassar ailesini evlerini yıkmaları ya da evin İsrail güçleri tarafından yıkılarak 61 bin dolar para cezasına çarptırılmaları arasında tercih yapmak zorunda bıraktı.
Nassar ailesi, daha önce de evlerinin ruhsatı olmadığı gerekçesiyle 40 bin şekel (yaklaşık 12 bin dolar) para cezası ödemişti.
Nassar ailesinin, İsrail yasalarına anlam veremeyen 7 yaşındaki kızları Rukayye`ye olan biteni anlatmaları hiç de kolay olmadı.
Babasını teselli eden küçük kızın görüntüleri sosyal medyada ses getirdi
Babasını teselli eden küçük kızın görüntüleri sosyal medyada ses getirdi
Sosyal medyada küçük Rukayye`nin evlerinin yıkımı sırasında teselli etmek için babasına sarıldığı ve babasının gözyaşlarını tutamadığı görüntüler büyük yankı bulmuştu.Yıkımın ardından küçük kızın muhtemelen sarılarak uyumaya alıştığı oyuncak ayıcığıyla babasının arabasında uyuyakaldığı fotoğraf da sosyal medyada paylaşıldı.
Arap dünyasının dört bir yanındaki aktivistler, küçük kıza desteklerini sosyal medyadan dile getirdi.
Odam çok güzeldi
"Odam çok güzeldi"
Küçük Rukayye, "Evimiz yıkılacağı için eşyalarımı dışarı çıkardım. Yıkımın ardından kendimi yorgun hissettim ve uykum geldi. Ben de arabanın içinde uyudum." dedi. "Odam oyuncaklarımla ve sevdiğim yatağımla çok güzeldi. Odamda güzel ve eğlenceli zamanlar geçirirdim." diyen Rukayye, ailesinin ve babaannesinin bir arada olduğu evlerinin yıkılmasına çok üzüldüğünü ifade etti. Evleri yıkılırken babasına sarılıp onu öptüğünü söyleyen küçük kız, o sırada babasına, "Bizim evimizi yıktılar ama Allah`ın izniyle ondan daha iyisini yapacağız" dediğini anlattı.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz