Salgınla mücadele kapsamında tüm Türkiye’de uygulanan kısıtlamalar bugünden itibaren İçişleri Bakanlığının yayımladığı genelge doğrultusunda kaldırıldı.
Buna göre, Türkiye genelinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları, bugün saat 05.00 itibarıyla hafta içi - hafta sonu ayrımı olmaksızın sona erdi.
Sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılmasıyla bağlantılı olarak uygulanan şehirler arası seyahat kısıtlamaları da bitti.
Tüm iş yerleri açılıyor
Tüm iş yerleri açılıyor
Tüm iş yerleri, temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra "Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi"ndeki tüm tedbir ve esaslara uyulması kaydıyla bugünden itibaren tekrar faaliyet gösterebilecek.
Yeme-içme yerlerinde mesafe kuralına uyulacak
Yeme-içme yerlerinde mesafe kuralına uyulacak
Masa veya sandalyeler arasındaki mesafe kuralına uyulmak kaydıyla, yeme-içme yerlerinin açık veya kapalı alanlarında aynı masada aynı anda bulunabilecek kişi sayısına dair kısıtlamalar uygulanmayacak.
Kahvehane, kıraathane gibi iş yerlerinde oyun oynanması ve oynatılmasına dair kısıtlamalar da sona erdirilecek.
Nikah ve düğünlerde yiyecek ikramı serbest
Nikah ve düğünlerde yiyecek ikramı serbest
Nikah ve düğün merasimlerinde, yiyecek içecek ikramı yapılabilecek. Canlı müzik icrası da dahil olmak üzere müzik yayını saat 24.00’e kadar yapılabilecek. Düğün ve nikahlarda ancak fiziki mesafe kuralına aykırılık teşkil etmeyecek şekildeki oyun, dans, halay ya da gösteriler yapılabilecek.
Nikah ve düğün merasimlerinde (kapalı yerler için halen uygulanmakta olan kişi başına asgari 6 metrekare yer bulunması şartı dışında) katılımcı sınırlamasına gidilmeyecek. Köy düğünlerine de izin çıktı. Sokak düğünlerine izin verilip verilmeyeceğine ise hıfzıssıhha kurulları karar verecek.
Konser, festival, gençlik kampı gibi etkinliklere kişi başına asgari açık alanlarda 4 metrekare, kapalı alanlarda 6 metrekare yer bırakılmak ve Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi`nde belirtilen kural ve esaslar ile temizlik, maske ve mesafe prensiplerine uyulmak kaydıyla izin verilecek.
Toplu taşımada kapasite sınırlaması sona eriyor
Toplu taşımada kapasite sınırlaması sona eriyor
Şehir içi ve şehirler arası tüm toplu taşıma araçlarındaki kapasite sınırlamalarına son verilecek.
65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 18 yaş altı vatandaşların şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanmalarına dair kısıtlamalar kaldırılacak.
Kamu kurum ve kuruluşlarında halihazırda uygulanan 10.00-16.00 mesai uygulaması da sona erecek.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz