Maradona, ölümünün birinci yıl dönümünde futboluyla önemli başarılara imza attığı İtalya`nın Napoli kentinde de farklı etkinliklerle anıldı.
Napoli kentindeki Maradona Stadyumu`na, heykeltraş Domenico Sepe tarafından yapılan Maradona`nın heykeli yapıldı.
Bronzdan yapılan, ünlü futbolcuyu 10 numaralı Napoli formasıyla koşarken tasvir eden heykel, bu sabah stadın girişindeki geçici yerine yerleştirildi.
Napoli belediyesi tarafından dikilen heykelin açılışına Napoli Kulübü Başkanı Aurelio De Laurentiis, kulübün eski başkanı Corrado Ferlaino, Maradona`nın eski takım arkadaşları ile Arjantin`den gelen Boca Juniors ve Napoli taraftarları katıldı.
Sağanağa rağmen heykelin açılışına ilgi gösteren taraftarlar, sık sık Maradona için tezahürat yaptı.
Bu büyüleyici sevgiyi görmek çok güzel
Bu büyüleyici sevgiyi görmek çok güzel
Napoli kentindeki anmalara ve babasının heykelinin açılışına katılan oğlu Diego Jr. Maradona`da bugün gördüğü bu manzaranın kendisini gururlandırdığını anlattı: "Bugün çok üzgünüm ama her şekilde bunu saklamaya çalışıyorum çünkü bu büyüleyici sevgiyi görmek çok güzel. Acımın üstesinden gelmeye yardımcı oldu. Boca (Juniors) ve River (Plate) taraftarlarını babamın cenazesinde bir arada görmüştüm. Harika bir şeydi. Sadece o böyle bir şeyi sağlayabilirdi."
Napoli Başkanı De Laurentiis ve oğlu Eduardo, Napoli`nin İspanyol Mahallesi`nde Maradona`nın duvar resminin olduğu "Murales" olarak anılan yere gelerek çiçekler bıraktı ve efsane futbolcuyu andı.
Maradona, 1984-1991 sezonları arasında formasını giydiği Napoli`nin 2 Serie A şampiyonluğu, 1 İtalya Kupası, 1 İtalya Süper Kupası ve 1 UEFA Kupası zaferi yaşamasında büyük rol oynamıştı.
Napoli takımı, Serie A`nın 14. haftasında 28 Kasım Pazar günü Lazio`yu konuk edeceği maç öncesinde taraftarlarıyla Maradona`yı anmaya yönelik özel bir program yapacak.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz