Muş’ta özel öğrenciler el becerileriyle sosyalleşiyor
AA, İHA
Muş'ta engelliler Atölyede kültürel ve sanatsal faaliyetlere katılan engelli bireyler, hem el becerilerini geliştiriyor hem de gelir elde ederek öz güven kazanıyor.
Merkeze bağlı Zafer Mahallesi`ndeki Ali Kuşçu Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencileri, kendileri için kurulan mobilya atölyesinde eğitim almaya başladı.
2
İş güvenliği tedbirleri kapsamında uzman öğretmenler kontrolünde meslek öğrenen özel öğrenciler, hediyelik süs eşyaları üreterek hem sosyalleşiyor hem de gelir elde ediyor.
3
Haftada 15 saat kurs gören öğrenciler, burada aldıkları eğitimle psikososyal desteğin yanı sıra iş bulma imkanına da sahip oluyor.
4
Okul Müdürü Serdar Koç, gazetecilere, engelli öğrencileri meslek sahibi yaparak geleceğe hazırlamak istediklerini söyledi.
5
Okulda temel derslerin yanı sıra mesleki eğitim dersleri de verdiklerini ifade eden Koç, şöyle konuştu:
"Okulumuzda hafif zihinsel öğrencilerimiz eğitim görmekte. Meslek okulumuzda hem mobilya atölyemiz hem de el sanatları alanında eğitim verilmektedir. Çocuklarımız el sanatları alanında oyuncak araba ve süs eşyaları yapmakta. Atölyede kültürel ve sanatsal faaliyetlere katılan engelli bireyler, hem üretip el becerilerini geliştiriyor hem de gelir elde ederek öz güven kazanıyor. Özellikle el sanatları alanında yetişen çocuklarımız öz güvenleri geliştirmekte."
6
Mobilya ve iç tasarım öğretmeni Tuba Akın, sınıflarında 10 ve 12. sınıflardan olmak üzere 15 öğrencinin ders aldığını söyledi.
7
"Ürünleri sergide satarak hem harçlık çıkarıyorlar hem de meslek öğreniyorlar”
Atölyede oyuncak ve süs eşyaları ürettiklerini kaydeden Akın, “Küçük el becerileriyle başladık ilk önce. Burada yaptıkları ürünleri sergide satarak kendilerine hem harçlık çıkarıyorlar hem beceri öğreniyorlar hem de meslek öğreniyorlar. İlerleyen zamanlarda iş hayatında bir meslek öğrendikleri için kolay bir şekilde işe girebilirler. Öğrencilere verdiğimiz ödevler veya çalışmalarla birlikte kendilerini değerli hissettiler, sosyallik açısından geliştiler. Biz onların gönüllerine dokunduk ve öyle olunca da mutlu oldular” dedi.
8
Özel Eğitim Öğretmeni Mehmet Ali Yeşilkaya ise öğrencilere haftada 15 saat süreyle beceri ve yetenekleri alanında farklı etkinlikler düzenlediklerini belirterek, şunları kaydetti:
"Öğrencilerimiz ahşap üzerinde hediyelik eşya, süs eşyaları, duvar saati ve tablolar yapıyor. Bu hediyelerle yıl sonu sergi düzenliyoruz. Öğrencilerimiz kendi yaptıkları ürünleri satarak eğitimlerine katkı sağlıyor."
9
“Burada arkadaşlarımızla güzel zaman geçiriyoruz”
Kursta eğitim gören öğrencilerden Yusuf Sami Bulu ise öğretmenlerini çok sevdiğini belirterek, “Burada ahşaptan ev, araba, saat gibi ürünler yapıyoruz. İleride mezun olduğumuz zaman iş bulma ve işyeri açma imkanımız olabilir. Burada arkadaşlarımızla güzel zaman geçiriyoruz. Yaptığımız ürünleri satıyoruz ve çok mutlu oluyoruz” dedi.
10
11
12
13
14
15
16
Yükleniyor lütfen bekleyiniz
SIRADAKİ GALERİ
Kızı dağa kaçırılan baba "Umut" yürüyüşüne başladı