Mısır medyasında canlı yayınla takip edilen törenle aralarında 1. Seti, Hatşepsut, 2. Ramses gibi ünlü firavunların da bulunduğu 18 kral ve 4 kraliçe mumyası görkenli bir törenle taşındı. Mumyalar, başkent Kahire`nin merkezindeki Tahrir Meydanı`nda yer alan Mısır Müzesi`nden, kentin doğu kesimi Fustat`taki Mısır Medeniyeti Ulusal Müzesi`ne götürüldü.
"Altın Yolculuk" ismi verilen kortejde antik Mısır döneminde kullanılan at arabalarının yanı sıra Firavun kıyafetleri giyen kadınlar ve süvariler de yer aldı.
22 kral ve kraliçeye ait mumyalar yeni yerlerine taşındı
22 kral ve kraliçeye ait mumyalar yeni yerlerine taşındı
Mumyalar, her kral ve kraliçenin adına özel olarak hazırlanmış antik Mısır tarzında dekore edilmiş altın renkli araçlarla nakledildi.
Geçiş güzergâhındaki tüm yollar trafiğe kapanırken korteji, Mısır Medeniyeti Ulusal Müzesi`nde yerli ve yabancı yetkililer karşıladı.
Bugün açılışı yapılan yeni müzede kortejin yola çıkmasıyla eş zamanlı özel bir program da düzenlendi.
Altın Yolculuku 200’den fazla muhabir takip etti
"Altın Yolculuk"u 200’den fazla muhabir takip etti
Programda mumyalanan firavunlar ve eserleri hakkında kısa bilgiler veren video gösterileri yapıldı.
Tören, yerel ve uluslararası yaklaşık 400 kanal ve 200`den fazla muhabir tarafından takip edildi.
Mumyalar 18 Nisan`da sergilenmeye başlayacak
Mumyalar 18 Nisan`da sergilenmeye başlayacak
Mısır Medeniyeti Ulusal Müzesi`nin yarından itibaren kapılarını ziyaretçilere açacağı belirtilirken, törenle taşınan mumyaların ise 18 Nisan`da gerekli hazırlıkların tamamlanmasının ardından sergileneceği aktarıldı.
Mısır Medeniyeti Ulusal Müzesi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmed Ganim, daha önce yaptığı açıklamada, bunun Mısır tarihinde kralları bir araya toplayan ilk kortej olduğunu ifade etmişti.
Mumyaların tarihi yaklaşık M.Ö. 1580`ne dayanıyor
Mumyaların tarihi yaklaşık M.Ö. 1580`ne dayanıyor
Mısır Turizm Bakanlığı`nın verilerine göre, söz konusu mumyalar 1871 ve 1898 yıllarında ülkenin güneyinde bir bölgede iki grup halinde keşfedilmişti.
Taşınan mumyaların tarihi yaklaşık M.Ö. 1580 ile M.Ö. 1085 yıllarında Mısır`da hüküm süren Firavun hanedanları dönemine uzanıyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz