11 Temmuz 1995`te Ratko Mladic komutasındaki Sırp birlikler tarafından Bosna Hersek`in doğusundaki Srebrenitsa`nın ele geçirilmesinin ardından başlayan ve kısa zaman içinde 8 binden fazla Boşnak sivilin hunharca öldürüldüğü soykırım…
Avrupa`da İkinci Dünya Savaşı`nın ardından yaşanmış en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen Srebrenitsa soykırımının acısı aradan geçen 26 yıla rağmen yüreklerdeki yerini koruyor.
Bosna Hersek`teki Mostar Köprüsü`nden 11 temmuz tarihine dikkat çekmek amacıyla 11.07`de yapılan sessiz atlayışla, Srebrenitsa`da yaşananların dünyanın hiçbir yerinde asla tekrarlanmaması gerektiği mesajı verildi.
Etkinliğe katılanlar, Srebrenitsa kurbanları anısına Neretva nehrine çiçekler attı, Mostar`ın Donja Mahala bölgesinde yaşayan gençler tarafından hazırlanan Srebrenitsa çiçeği de nehrin soğuk sularına bırakıldı.
Mostari Dalgıç Kulübü Sözcüsü Sasa Orucevic, burada yaptığı konuşmada, "Kurbanların unutulmaması için elimizden geleni yapıyoruz. Srebrenitsa`da yaşanan soykırımın bir daha kimsenin başına gelmemesini temenni ediyoruz" dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz