Ülkede domatesiyle meşhur olan Feyyum ve Beni Suveyf gibi bazı kentlerdeki çiftçiler, domates hasadı döneminin başlamasıyla beraber kış mahsüllerini toplamak için kollarını sıvadı.
Binlerce yıldır Nil Havzasının verimli topraklarında yetiştirilen domatesler Rusya, Irak, Suriye, Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerine ihraç ediliyor.
Çiftçi Mervan İmad, “Kış mevsimi domates hasadı dönemi Kasım ayı itibarıyla başlıyor ve hasat dönemi bir dizi aşamadan oluşuyor. Hasat sonrası domatesler, ihraç edilecek ülkeye göre sınıflara ayrılarak, paketleniyor.” İfadelerini kullandı.
“Hasat sonrası domatesler, ihraç edilecek ülkeye göre sınıflara ayrılıyor”
“Hasat sonrası domatesler, ihraç edilecek ülkeye göre sınıflara ayrılıyor”
Feyyum ve Beni Suveyf kentlerinde çalıştıklarını ifade eden İmad, “Biz, Rusya, Irak ve tüm Körfez ülkelerine domates ihraç ediyoruz. Mesela Rusya’ya yolda bozulmaması için yeşil domates gönderiyoruz. Domatesler, ekildikten sonra yaklaşık 90 gün sonra yetişiyor ve hasat dönemi ise işçilerin çalışma performansına göre 30 ila 45 gün arasında bitiyor.” dedi.
Mısır’dan birçok ülkeye ihraç edilen domatesler, yolda bozulmaması için gönderileceği ülkenin uzaklığına göre seçiliyor.
Rusya’ya yeşil domates, Irak’a kırmızı domates ve Körfez ülkelerine ise tam olarak kırmızılaşmamış domates gönderiliyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz