Mısır`da firavunun habercisi olan Pah Seir`e ait 3100 yıllık mezar bulundu.
Giza ilinde yer alan Sakkara kazı alanında düzenlenen basın toplantısında konuşan Tarihi Eserler Bakanı Muhammed İbrahim, Giza piramitlerinin 25 kilometre güneyindeki Sakkara kazı alanında MÖ 1077-1292 yıllarında hüküm süren 20. Firavun Hanedanlığı döneminde üst düzey yetkili olan Pah Seir`e ait mezar bulunduğunu açıkladı.
İbrahim, mezarın Mısır uygarlığı tarihinde yeni bir sayfanın doğmasını sağladığını, edinilen yeni bilgilerle antik Mısır`ın en gelişmiş dönemi Yeni Krallık`a ışık tutulacağını söyledi.
Tarihi Eserler Bakanı İbrahim, mezarın 5. Hanedanlık döneminin son Firavunu Unes`in Piramidine çıkan yolun güneyinde bulunduğunu ve 2010 yılında bulunan 19. Hanedanlık döneminde ordu komutanı olan Ptah Ms`nin mezarının kuzey duvarına yapışık olduğunu kaydetti.
Pah Seir`in, Ptah Ms`nin ailesinden olma ihtimalinin ortaya çıktığını aktaran İbrahim, yeni bulunan mezarın firavunların eski bir başkent olan Memphis`e idari ve askeri anlamda önem verdikleri hatta, yönetim farklı bölgelere taşındığında da mezarları taşıdığı ve Memphis`de Yeni Krallık dönemine ait büyük bir mezarlık bulunduğu bilgilerini kazandırdığını ifade etti.
Eski Kahire Üniversitesi Arkeoloji Fakültesi Dekanı Ula el-Aczi yeni bulunan mezarı şöyle tarif etti:
"Mezarın batıdan doğuya 12 metre uzunluğunda ve 6 metre genişliğinde, ön cephesinde sütunlu olan bir açık alan bulunuyor. Bu alanın ardından ortasında bir kuyu olan sütunlu bir alan daha yer alıyor. Bu kuyu yer altındaki mezar odasına gidiyor. Buranın ardından da neredeyse duvarları tamamen işlenmiş olan 3 oda bulunuyor."
Yükleniyor lütfen bekleyiniz