Doğuştan kalp hastalığı bulunan 1,5 yaşındaki Selahattin Emir Turan, sağlığına kavuşmak için geçirdiği ameliyatın ardından 40 gün kaldığı yoğun bakım ünitesindeki mücadelesini kazanarak yaşama tutundu.
Malatya`da Mehmet ve Neriman Turan çiftinin ilk çocukları olarak dünyaya gelen Selahattin Emir`in hastane serüveni, anne karnındayken yapılan detaylı ultrasonda bir kalp rahatsızlığı olduğu fark edilince başladı.
Malatya`da Mehmet ve Neriman Turan çiftinin ilk çocukları olarak dünyaya gelen Selahattin Emir`in hastane serüveni, anne karnındayken yapılan detaylı ultrasonda bir kalp rahatsızlığı olduğu fark edilince başladı.
Prematüre bir bebek olarak 34 haftalıkken dünyaya gözlerini açan Selahattin Emir, acil müdahale gerektirmeyen kalp rahatsızlığından dolayı gözlem altına alındı.
Bu süreçte mavi bebek sendromu olarak da bilinen siyanotik doğumsal kalp hastalığı Fallot tetralojisi tanısı alan Selahattin Emir`in kontrolleri 1,5 yaşına kadar Malatya`daki bir hastanede yapıldı.
Bu süreçte "mavi bebek" sendromu olarak da bilinen siyanotik doğumsal kalp hastalığı "Fallot tetralojisi" tanısı alan Selahattin Emir`in kontrolleri 1,5 yaşına kadar Malatya`daki bir hastanede yapıldı.
Hastalığı nedeniyle akciğer atardamarları iyi gelişmeyen, akciğerlerine giden kan akımı az olan, kalbindeki karıncıklar arasında bir delik bulunan ve vücuda giden ana atardamarları normal yerinden sağa doğru kayan bebeğin, zaman içerisinde hastalığın en büyük belirtisi olan ciltteki morarma sıklığı da arttı.
Hayata tutunması için ameliyat olması gereken Selahattin Emir, doktorunun önerisi üzerine ailesi tarafından İstanbul Kartal`daki Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesine getirildi.
Yoğun bakımda geçen 40 gün…
Yoğun bakımda geçen 40 gün…
Hastaneye yatışı gerçekleştirilen ve ameliyata alınan Selahattin Emir`in operasyonu başarılı geçti. Fallot tetralojisi, tam düzeltme ameliyatı yapılan bebek, yoğun bakım takiplerinde, kalp fonksiyonlarında bozulma nedeniyle kalp akciğer destek cihazına bağlandı. Yoğun bakımda kalma süreci uzayan Selahattin Emir, tedaviler sayesinde gün geçtikçe sağlığının iyiye gitmesi ve kalp fonksiyonlarının düzelmesi sonucunda kalp akciğer destek cihazından kurtuldu. Minik bedeniyle yoğun bakım ünitesindeki 40 günlük savaşında galip gelerek hayata tutunan Selahattin Emir`in normal servisteki tedavisinin ardından taburcu olması bekleniyor.
Operasyon sıkıntısız seyretti
"Operasyon sıkıntısız seyretti"
Ameliyatı gerçekleştiren ekibin sorumlusu SBÜ Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi (EAH) Çocuk Kalp Damar Cerrahisi Klinik Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Ceyran, yaptığı açıklamada, Malatya`da uzun süre morarma şikayetleriyle takip edilen Selahattin Emir`in Fallot tetralojisi tanısı aldığını anlattı. Fallot tetralojisinin cerrahi işlem dışında başka bir tedavisi bulunmadığına dikkati çeken Ceyran, hastalarda akciğer damarları ile akciğer yatağı yetersiz olduğu için iki aşamalı tedavilerin de uygulanması gerekebildiğini dile getirdi. Prof. Dr. Ceyran, bunlar yeterli olsa da hem kalpteki delik hem de akciğere giden damar sisteminde, kalbin sağ tarafıyla birlikte birkaç ameliyatı aynı anda gerçekleştirdiklerini ve tam düzeltme ameliyatı yaptıklarını belirterek, "Yani kalbin içindeki deliği, akciğer damarını, akciğer damar kapağı ile kalbin sağ kısmını içine alan kompleks bir şey. Aslında bizim sık yaptığımız bir ameliyat. Çok nadir görülen bir şey değil ama bazen çok sıkıntılı da seyredebiliyor." ifadelerini kullandı. Selahattin Emir bebeğin Malatya`da tedavi gördüğü hastaneden kendilerine temmuz ayında yönlendirildiğini, burada ileri tetkiklerinin tekrar yapıldığını ve operasyona alındığını aktaran Ceyran, "Operasyon tam düzeltme ameliyatı şeklinde oldu. Problemsiz seyretti. Hatta akciğer damarına da kalp kapağına da akciğerin pulmoner kapağına da monocusp patch dediğimiz, suni kapak yapma işlemi uyguladık. İstediğimiz ameliyatı yaptık." diye konuştu.
Bu kadar olacağını tahmin edemiyorduk
"Bu kadar olacağını tahmin edemiyorduk"
Malatya`daki bir hastanede sağlık personeli olan baba Mehmet Turan da oğullarının kalbinde rahatsızlık olduğunu anne karnında 20 haftalıkken öğrendiklerini söyledi. Doğumun ardından oğullarının 1,5 yaşına kadar takiplerini Malatya`da yaptırdıklarından bahseden Turan, şöyle devam etti: "Son zamanlarda artık vücut da büyüdükçe morarması olmaya başlamıştı. Virüs de çıktıktan sonra ameliyatı biraz daha ertelendi. En son Malatya`daki hocamız bizi buraya yönlendirdi. Temmuzda hastaneye giriş yaptık. Ameliyat için gün verdiler. Bizim için bayağı zor geçti. Yoğun bakım süreci uzun sürdü. Bu kadar olacağını tahmin edemiyorduk."
Sabrımızın karşılığını aldık
"Sabrımızın karşılığını aldık"
Selahattin Emir`in şu an iyi durumda olduğuna ve normal servise alındığına değinen Turan, sürecin böyle devam etmesi temennisinde bulundu. Baba Mehmet Turan, 3 yaşında çocuk felci geçirdiğini ancak hiçbir zaman engeli nedeniyle pes etmediğini, kendi gibi engelli eşiyle hayat mücadelesini bırakmadıklarını dile getirerek, konuşmasını şöyle tamamladı: "Çok şükür çocuğumuz da bize benzediğini gösterdi ve pes etmedi. İnşallah sağlığına tamamen kavuşacak. Tabii beklemek çok zor, stresli. Her gün nasıl bilgi alacağımızı tahmin edemiyoruz. Bir gün iyiye gidiyor, diğer gün farklı şeyler gelişebiliyor. Çok sıkıntı atlattı. Onun stresi çok fazla oluyor. Hocalarımız rahatlatıcı, durumuyla ilgili açıklayıcı bilgiler verdikleri için psikolojik olarak sabırlı olmamız gerektiğini biliyorduk. Uzun bir süreç, kolay bir ameliyat değil. Çok şükür sonunda sabrımızın karşılığını aldığımızı düşünüyoruz."
Yükleniyor lütfen bekleyiniz