Bakan Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile sınırın sıfır noktasındaki üs bölgelerinde Mehmetçik ile bayram kutladı.
Akar ve TSK komuta kademesi, ilk olarak Irak sınırında kritik öneme sahip 2 bin 143 rakımlı Berkur Tepe Üs Bölgesi`ne gitti.
Burada Mehmetçik ile bayramlaşan Bakan Akar ve komutanların bir sonraki durağı, Gürvil Üs Bölgesi ile Hava Radar Kıta Komutanlığı oldu.
Askerlerle bayramlaşan Akar, buralardaki konuşmasında ülkenin, hudutların ve milletin güvenliği için Türk Silahlı Kuvvetlerinin büyük bir mücadele içinde olduğunu söyledi.
Terörle mücadelede önemli mesafelerin kat edildiğini, en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar mücadelenin devam edeceğini anlatan Hulusi Akar, karada, denizde ve havada devam eden yoğun faaliyetlere dikkat çekti.
Yunan yöneticilerinin yaptıkları kabul edilemez
"Yunan yöneticilerinin yaptıkları kabul edilemez"
Yunan yöneticilerinin yaptıklarını kabul edilemez olarak nitelendiren Akar, şöyle konuştu: "Biz bütün bunlara rağmen ısrar ve inatla tahriklere kapılmadan istikrarlı bir şekilde kendi politikalarımızı sürdürmek suretiyle bugünlere geldik, bu da siyasal görüşmelerin önünü açtı. Bir taraftan istişari görüşmeler, diğer taraftan ayrıştırma usulleri görüşmeleri, temennimiz önümüzdeki günlerde de güven artırıcı önlemler çerçevesinde Türkiye-Yunanistan arasında askeri konularda da görüşmelerin başlaması."
Türkiye-Mısır ilişkileri
Türkiye-Mısır ilişkileri
Milli Savunma Bakanı Akar, "Mısır ile ilişkilerin düzelmesi iki tarafa da faydalı olacak. Türkiye-Libya-Mısır ilişkilerinin ülkelere, taraflara ciddi yarar sağlayacağının görülmesi lazım" dedi.
Mehmetçikle duygulandıran diyalog
Mehmetçikle duygulandıran diyalog
Konuşmaları sonrasında Akar, üs bölgelerindeki personelle de tek tek sohbet ederek bayramlarını kutladı. Bu sırada Akar ve bir astsubay arasındaki diyalog dikkat çekti.
Akar`ın sorusu üzerine Kayserili olduğunu anlatan Astsubay Başçavuş Arif Top, 3 çocuğunun olduğunu ve uzun süredir ailesini görmediğini söyledi.
Bunun üzerine Bakan Akar, Başçavuş Top`u Kayseri`ye götürme teklifinde bulundu. Akar`ın davetine teşekkür eden Top, vatanın ve milletin korunmasına yönelik önemli bir görev icra ettiklerini ve görev bölgesini terk edemeyeceğini vurguladı.
Bakan Akar, Başçavuş Top`u tebrik etti.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz