Konya Organize Sanayi Bölgesi`nde özel program ve proje uygulayan eğitim kurumu olarak 2011 yılında açılan okul, birçok alanda tasarım ve üretim becerileriyle dikkati çekiyor.
Okulun Makine Teknolojileri Alanı Savunma Mekanik Sistemleri Dalı`nda da, özel anlaşmalarla bazı insansız hava araçlarının (İHA) paraşüt sistemlerinin ve kalekolların görüntüleme sistemlerinin mekanik parçaları üretiliyor.
Lise müdürü Tayyip Sarı, okulun savunma sanayisiyle ilişkisinin 2019 yılında, Milli Eğitim Bakanlığı`nın Makine Teknolojileri Alanı altında Savunma Mekanik Sistemleri Dalı`nı açılmasıyla başladığını söyledi.
Gizlilik kararı bulunan özel anlaşmalarla Ankara merkezli bir savunma sanayisi firmasına üretim yaptıklarını belirten Sarı, "Öncelikli hedefimiz öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizle iyi bir Ar-Ge ekibi oluşturmaktı. Sonrasında savunma sanayisi içinde nasıl yer alabiliriz, neler yapabiliriz diye düşündük. Ankara`dan aldığımız siparişleri üreterek ülkemizin savunma sanayi atılımına dahil olduk." diye konuştu.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz