İşgal altındaki Batı Şeria’da ikamet eden binlerce Filistinli sabahın erken saatlerinden itibaren Batı Şeria ile Kudüs arasındaki askeri kontrol noktalarını geçerek Harem-i Şerif’in yolunu tuttu.
İsrail askerleri, cuma namazı için Batı Şeria’dan sadece yeni tip koronavirüs aşısı (Covid-19) yaptırmış 10 bin Filistinlinin Kudüs’e girişine izin vereceğini duyuran İsrail makamlarının talimatları doğrultusunda kontrol noktalarında kimlik ve aşı denetimi yaptı.
İşgal altındaki Doğu Kudüs`ün Eski Şehir bölgesi yakınlarındaki yolları trafiğe kapatan İsrail polisleri, otobüsler dışında hiçbir aracın geçişine izin vermedi.
Uzun bir yolculuğun ardından Mescid-i Aksa`ya ulaşabilen Filistinliler, ramazan ayının son cuma namazı için kutsal mabedin avlularını hıncahınç doldurdu.
Ayrıca, İsrail vatandaşı on binlerce Filistinli, kuzey ve güneydeki kentlerden Mescid-i Aksa’ya geldi.
Kudüs İslami Vakıflar İdaresinden yapılan yazılı açıklamaya göre, yaklaşık 70 bin Filistinli cuma namazını Mescid-i Aksa`da kıldı.
Mescid-i Aksa’da gösteri
Mescid-i Aksa’da gösteri
Bu arada bir grup Filistinli, Harem-i Şerif’te kılınan cuma namazı sonrası Kubbetu`s Sahra ile Kıble Mescidi arasında kalan alanda tekbir getirdi ve sloganlar attı.
Bu sırada kentin üzerinde tur atan İsrail polis helikopteri ile insansız hava aracı, Harem-i Şerif’teki gösteriye odaklandı.
Filistin ile Tevhid bayrakları açan grup, İsrail’in Şeyh Cerrah Mahallesi`ndeki uygulamalarına tepki göstererek Hamas ve Mescid-i Aksa yanlısı sloganlar attı. Bir süre gösteri yapan grup, Kubbetu`s Sahra çevresinde tur attıktan sonra dağıldı.
Batı Şeria`da yaşadıkları için İsrail`in olağan günlerde Kudüs`e geçişlerine izin vermediği Filistinliler, Mescid-i Aksa’daki Kubbetu`s Sahra önünde hatıra fotoğrafları çektirdi.
Filistin Kızılayının görevlendirdiği gönüllüler, Harem-i Şerif’in içinde sıcaktan etkilenen kadınlara, yaşlılara ve çocuklara yardım etti.
Namazın ardından izdiham yaşandı
Namazın ardından izdiham yaşandı
Namazın ardından Mescid-i Aksa`nın kapılarında bir saatten uzun süre izdiham yaşandı.
Bu sırada Mescid-i Aksa`nın kapılarında ve Eski Şehir olarak bilinen Kudüs`ün sur içi bölgesinde çok sayıda İsrail polisi hazır bekledi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz