Filistinliler, ramazan ayının son günlerinde İsrail polisinin saldırılarına maruz kalan Mescid-i Aksa`yı tamamen doldurdu.
Kudüs İslami Vakıflar İdaresinden yapılan yazılı açıklamada, 100 binden fazla kişinin bayram namazını kılmak için Harem-i Şerif`e geldiği belirtildi.
Bayram namazının ardından Filistinli Müslümanlar tüm şehitler için gıyabi cenaze namazı kıldı.
Kılınan gıyabi cenaze namazından sonra çok sayıda Filistinli Harem-i Şerif`teki Kıble mescidi ile Kubbet`s Sahra arasında yer alan alanda gösteri düzenledi.
Filistin ve kelime-i tevhid bayrakları açan cemaat, "Özgürlük", "Kanımız canımız sana feda olsun ey Aksa" sloganları attı.
İsrail saldırılarını artırdı
İsrail saldırılarını artırdı
Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyan ve işgal altındaki Doğu Kudüs`te yer alan Mescid-i Aksa, bu yıl ramazan ayının son günlerinde İsrail polisinin saldırılarının hedefi oldu.
İsrail polisi 7 Mayıs`ta teravih namazı sırasında Harem-i Şerif`teki cemaate ses bombaları ve plastik mermiyle saldırmıştı.
İslam aleminde büyük tepkiye neden olan saldırılarda 205 kişi yaralanmış, çok sayıda Filistinli de gözaltına alınmıştı.
Binlerce Filistinli, 10 Mayıs`ta sivil Yahudi işgalciler Mescid-i Aksa`ya baskın düzenlemesini önlemek için Harem-i Şerif`te nöbet tutmuştu.
Sabah namazını Harem-i Şerif`te kılan Filistinliler, baskına engel olmak için Mescid-i Aksa`dan ayrılmamıştı.
İsrail polisi, nöbet tutan Filistinlilere plastik mermi, ses bombası ve göz yaşartıcı gazla saldırmış, 330`dan fazla kişi yaralanmıştı
Yükleniyor lütfen bekleyiniz